,

آزمون yos (یوس) چیست؟

فهرست مطالب

آزمون YOS ترکیه مختص کسانی است که قصد ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی یا رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه را دارند. Yos مخفف Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı و به معنای «آزمون دانشجویان خارجی» است. آزمون یوس همه ساله از سمت دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه برگزار می‌شود. شرکت در این آزمون شرایطی دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

شرایط شرکت در آزمون یوس

ثبت نام در یوس، محدودیت سنی ندارد و هرکسی با رعایت کردن قوانینی می‌تواند در این آزمون شرکت کند. ضمناً باید توجه داشته باشید که شرکت در آزمون یوس تنها برای کسانی مجاز است که دیپلم داشته یا دانش‌آموز سال آخر دبیرستان باشند. فردی که مایل است در آزمون YOS شرکت کند ملزم به داشتن اصل پاسپورت بوده و کپی آن پذیرفته نیست.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه از طریق استفاده از ظرفیت تخصیص یافته به دانشجویان خارجی باید قوانین مربوط به اعطای تابعیت این كشور را به طور كامل بررسی کنند.

زمان برگزاری آزمون یوس

آزمون YOS توسط دانشگاه‌های مختلف در زمان‌های متفاوتی برگزار می‌شود. اما زمان معمول ثبت نام این آزمون، فروردین هر سال و زمان برگزاری آن بین اردیبهشت تا تیر ماه است. جواب این آزمون نیز معمولاً دو هفته بعد در سایت دانشگاهی که در آن ثبت نام کرده‌اید قابل مشاهده است.

بخش‌های مختلف آزمون YOS

هرچند بودجه بندی آزمون یوس در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است اما به طور معمول بیشتر دانشگاه‌ها در بخش اول آزمون از این بودجه‌بندی تبعیت می‌کنند:

 • مجموعاً بین 80 تا 100 سؤال
 • 40 سوال هوش (تفکر منطقی و اشکال سه بعدی)
 • 35 سوال ریاضی
 • 5 سوال هندسه

بخش دوم این آزمون متشکل از سؤالاتی جهت سنجش میزان تسلط فرد به زبان ترکی و نمره دهی این بخش به صورت A,B,C است. اگر داوطلب نمره‌ی حداقلی این بخش را کسب نکند باید قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر، دوره‌ی شش ماهه‌ی زبان ترکی را بگذراند. مدت زمان برگزاری بخش اول آزمون بین 90 تا 120 دقیقه و بخش دوم حدود 60 دقیقه است.

سیستم نمره دهی آزمون یوس

این آزمون از 50 نمره است. برای ورود به دانشگاه‌‌های پزشکی ترکیه، حداقل نمره 40 و برای رشته‌های آموزش از راه دور 30 است. قسمت دوم این آزمون، اساس سنجش میزان تسلط دانشجویان به زبان ترکی است و هیچ تأثیری در نتیجه‌ی آزمون ندارد. اما در صورتی که با رقیبی هم رتبه باشید کسی نمره‌ی بیشتری خواهد گرفت که در بخش زبان ترکی نیز امتیاز بیشتری گرفته باشد. پس توجه کنید که برای ورود به دانشگاه‌‌های پزشکی رقابت زیادی هست و باید بیش از 80 % نمره کسب شود.

آمادگی برای آزمون یوس

 • داوطلب می‌تواند آزمون خود را به زبان ترکی، انگلیسی، فارسی یا … بدهند. این موضوع به دانشگاهی که فرد برای دادن آزمون در آن ثبت نام می‌کند بستگی دارد.
 • سؤالات آزمون یوس ماهیت ریاضی داشته و به همین دلیل مسلط نبودن بر زبان ترکی یا انگلیسی باعث کاهش شانس موفقیت در این آزمون نخواهد شد.
 • عموم سؤالات هوش و ریاضی این آزمون برای دانش‌آموزانی که در مدرسه سطح متوسط رو به بالا داشته باشند، قابل پاسخگویی بوده و چندان دشوار نیست.
 • سؤالات آزمون یوس تستیِ 5 گزینه‌ای و عموماً دارای نمره‌ی منفی است. نسبت این نمره منفی در آزمون 4 به 1 است. هر 4 جواب غلط یک جواب صحیح را از بین خواهد برد.

محل برگزاری آزمون YOS

آزمون یوس در برخی از شهرهای ترکیه و در ایران در تبریز، ارومیه و تهران طبق زمان‌بندی‌ای که در بالا گفته شد برگزار می‌شود.

مدارک لازم جهت ثبت نام :

 • عکس 3*4
 • عکس از گذرنامه یا کارت ملی
 • اسکن دیپلم و پیش دانشگاهی
 • پر کردن فرم ثبت نام آزمون
 • واریز هزینه آزمون (معمولاً حدود 90 لیر)

منابع آزمون یوس

 • مجموعه سؤالات کتاب «YOS Practice Exam»: شامل 50 آزمون و نمونه سؤال آزمون YOS است.
 • مجموعه سؤالات کتاب «YOS Intelligence Quantity (IQ) Practice Exams»: دارای صدها نمونه سؤال هوش آزمون YOS است.
 • کتاب «YOS Questions and Answers Between 1981 and 2018»: تمامی نمونه سؤالات آزمون را در بازه­ زمانی مشخص‌شده گردآوری نموده است.
 • نمونه سؤالات «YOS Mathematics 1-with Subject Explanations and Sample Questions with Solutions»

مراحل ثبت نام آزمون در یوس

ابتدا وارد سایت دانشگاه یا مؤسسه‌ی مربوطه شوید و پس از تکمیل فرم ثبت‌نام و انتخاب شهر مدنظر اسکن صفحه‌ی اول پاسپورت را آپلود کنید. پس از ارسال فرم، ایمیل تأییدیه دریافت می‌کنید. در این ایمیل شماره درخواستی خواهید داشت که حساب کاربری شما خواهد بود.

نام کاربری و پسورد خود را تأیید و اطلاعات درخواستی را تکمیل کنید. سپس در سایت دانشگاه ثبت‌نام کنید و تمامی اطلاعات را تکمیل و مدارک لازم را ارسال کنید. حدود یک تا دو هفته پیش از آزمون کارت ورود به جلسه‌ی آزمون YOS برای شما ارسال خواهد شد.

کالج ITTC  ترکیه برگزار کننده دوره های YOS و … با بهره جستن از جدیدترین متد های اموزشی و مجرب ترین اساتید ترک و انگلیسی زبان از دانشگاه های امریکا و اروپا در بهترین موقعیت انکارا دانشجو میپذیرد .

شما میتوانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.
پیشنهاد میکنم این مقالات را هم بخوانید
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

برای دریافت اطلاعات فرم زیر را پر کنید