گرفتن اقامت ترکیه و پاسپورت ترکیه

فهرست مطالب

برای ایرانی‌ها ترکیه یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری و مهاجرت است. چرا که به ایران نزدیک بوده و کشوری نیمه اروپایی است؛ علاوه بر آن می‌تواند سکوی پرشی باشد به سوی اروپا و امریکا. به همین دلیل دانستن درباره‌ی چگونگی اخذ پاسپورت ترکیه و اقامت ترکیه برای کسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند ضروری است.

در این مقاله سعی داریم مهم‌ترین مطالب درباره‌ی اخذ پاسپورت ترکیه و اقامت ترکیه را در حجمی متناسب ارائه دهیم.

راه‌های گرفتن اقامت ترکیه

بسیاری از افراد به دریافت اقامت ترکیه تمایل داشته و به اخذ پاسپورت این کشور نیازی ندارند. این افراد باید بدانند که شرایط و راه های اخذ اقامت ترکیه و دریافت پاسپورت آن با هم متفاوت است. این راه‌ها به ترتیب زیر است:

 • اقامت در ترکیه از راه تحصیل؛
 • دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه؛
 • اقامت کاری.

اقامت در ترکیه از راه خرید ملک

خرید ملک برای دریافت اقامت ترکیه مانند خرید برای دریافت پاسپورت محدودیت حداقلی ندارد. یعنی می‌توان با خرید ملک به هر مبلغی، اقامت این کشور را دریافت کنید. به شرط آنکه  درخواست خرید ملک برای اقامت ترکیه معقول و منطقی باشد؛ به این معنا که مثلاً خانواده‌ای شش نفره اقدام به خرید ملکی یک خوابه نکنند!

افرادی که سرمایه گذاری ملکی در ترکیه انجام می‌دهند اصولاً ابتدا اقامت یک ساله دریافت کرده که می‌توانند در سال‌های بعد اقامت خود را دو ساله تمدید کنند.

فرد می‌تواند ملک خود را هر زمانی که تمایل دارد بفروشد و پول او بلوکه نخواهد شد. اما در صورت فروش ملک، اقامت شخص تمدید نخواهد شد.

دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل

اقامت در ترکیه از راه تحصیل با دریافت پاسپورت این کشور متفاوت بوده و به شهروندی فرد تبدیل نخواهد شد.

در واقع تحصیل یکی از راه‌های غیرمستقیم برای دریافت پاسپورت ترکیه است. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در جهان در رتبه‌ی خوبی هستند و مدرک آنها در دیگر کشورها پذیرفته می‌شود. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه معمولاً بین 200 تا 2000 دلار و در دانشگاه‌های خصوصی از 8000 یورو (برای مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد) و از 20000 دلار (برای مقطع دکترا) است. است.

 اغلب دانشگاه‌های کشور ترکیه ورودی‌های خود را با آزمون ورودی پذیرش می‌کنند. آزمون YOS و SAT که معمولاً شامل تست‌های ریاضی و هوش و هندسه و بعضاً زبان انگلیسی است. این آزمون به زبان ترکی است.

اما تحصیل در ترکیه به تنهایی راه رسیدن به پاسپورت ترکیه نیست. بلکه شخص باید پس از تحصیل، برای به دست آوردن پاسپورت ترکیه، در این کشور مشغول به کار شود. یا اینکه به سراغ سایر رو‌ش‌های اخذ اقامت ترکیه برود.

اقامت از طریق ازدواج

ازدواج کردن با یک تبعه‌ی ترک و اقامت متوالی در ترکیه تا سه سال یکی دیگر از راه‌های اخذ اقامت ترکیه است. در این سه سال مسئولان مربوطه برای اطمینان از واقعی بودن ازدواج تحقیقاتی انجام می‌دهند. برای رفتن این راه دانستن موارد زیر ضروری است:

 • ازدواج نباید صوری باشد: برای اثبات باید هر مدرکی که لازم است را در اختیار مسئولان قرار دهید. حتی مدارکی نظیر عکس‌های دو نفره
 • برای گرفتن پاسپورت ازدواج باید حتماً با تبعه‌ی ترک باشد. نه پناهنده یا شهروند خارجی
 • متقاضی ازدواج باید از کنسول گری کشور خود در ترکیه گواهی تجرد داشته باشد.
 • ازدواج بدون اجازه‌ی پدر و مادر باید پس از هیجده سالگی فرد باشد.
 • اگر طرف ازدواج خانم مطلقه باشد، برای ازدواج مجدد باید مدت 300 روز از طلاقش بگذرد.
تولد فرزند در ترکیه
تولد فرزند در ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از تولد فرزند

هر فرزند خارجی که در ترکیه به دنیا بیاید، تنها گواهی تولد تُرک به او تعلق خواهد گرفت و نه هیچ سند دیگری و در واقع زیرمجموعه‌ی خانواده‌اش قرار خواهد گرفت. مثلاً اگر خانواده‌ی او اقامت داشته یا پناهنده باشند، طبق شرایط آنها در آنجا زندگی خواهد کرد یا نه. به این معنا که کودک تبعه‌ی اقامت خانواده‌اش است.

در صورتی که پدر یا مادر کودک تبعه‌ی ترک باشند، شرایط متفاوت خواهد بود؛ در این صورت کودک می‌تواند پاسپورت ترک دریافت کند.

تبدیل اقامت ترکیه به شهروندی ترکیه

بسیاری از سودجویان به افراد پیشنهاد می‌دهند که اقامت کاری یا توریستی ترکیه را دریافت کرده تا پس از پنج سال آن را به شهروندی ترکیه و دریافت پاسپورت این کشور تبدیل کنند. اما باید بدانید که چنین چیزی امکان پذیر نیست؛ فردی که ملکی خریداری کرده و مدت زیادی در ترکیه زندگی کرده باشد، می‌تواند با گرفتن وکیل به دولت ترکیه درخواست شهروندی ترکیه بدهد. این درخواست می‌تواند رد یا تأیید شود. ضمن اینکه دولت می‌تواند درخواست فرد را مبنی بر دریافت اقامت طولانی‌تر (و نه یک یا دو ساله) بپذیرد.

راه‌های اخذ پاسپورت ترکیه

برای اخذ پاسپورت ترکیه هم مانند کشورهای دیگر راه‌های مختلفی وجود دارد که فرد می‌تواند با سنجیدن شرایط خود یکی از این روش‌ها را انتخاب کند. راه‌های اخذ پاسپورت ترکیه به این ترتیب است:

 • دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه؛
 • اخذ پاسپورت ترکیه از راه ازدواج با تبعه‌ی ترک؛
 • اقامت موقت به مدت ۵ الی ۸ سال؛
 • سرمایه گذاری در ترکیه؛
 • اقامت کاری (پرداخت بیمه) به مدت ۵ سال؛
 • ثبت شرکت در ترکیه و کارآفرینی؛
 • اقامت از طریق سپرده‌ی بانکی؛
پاسپورت ترکیه
پاسپورت ترکیه

شرایط اخذ پاسپورت ترکیه؛

ضمن آنکه باید بدانید مهم‌ترین روش گرفتن پاسپورت ترکیه سرمایه گذاری از طریق ملک است، به این موارد کلی نیز توجه کنید:

 • نداشتن پیشینه‌ی کیفری در ایران و ترکیه؛
 • داشتن سن قانونی (در غیر این صورت فرد باید از طریق والدین اقدام کند).

برای اخذ پاسپورت ترکیه داشتن مدرک زبان ترکی نیاز نیست؛ چرا که دریافت این پاسپورت مصاحبه‌ای ندارد. تأییدیه سلامت جسمی و روانی و همچنین داشتن منبع درآمد در ترکیه هم مواردی است که به اشتباه در جاهایی به آن اشاره می‌شود که صحیح نیست. مهم است بدانید که هر روشی برای اخذ پاسپورت شرایط خاص خود را دارد.

مزایای اخذ پاسپورت ترکیه

ترکیه هم مانند دومینیکا پاسپورت معتبری دارد. پاسپورت ترکیه در رتبه‌ی 38 جهانی قرار دارد. پاسپورتی که با داشتن آن امکانات زیر برای شما فراهم خواهد شد:

 • با دریافت پاسپورت ترکیه شخص می‌تواند بدون ویزا به 71 کشور سفر کند.
 • به جز آن شهروندان ترکیه می‌توانند به 44 کشور جهان بدون نیاز به ویزا وارد شده و پس از ورود به آن کشور ویزای آن را بگیرند.
 • برای داشتن پاسپورت ترکیه امکان حفظ تابعیت قبلی شخص وجود دارد.

فهرست کشورهایی با داشتن پاسپورت ترکیه می‌توانید به آن سفر کنید

کشورهای زیر، کشورهایی هستند که با استفاده از پاسپورت ترکیه، بدون ویزا، ویزا در بدو ورود و ویزای الکترونیکی می‌توانید به آنها سفر کنید:

 • قاره اروپا: آلبانی، مقدونیه، اوکراین، صربستان، آذربایجان، گرجستان
 • قاره آمریکا: ونزوئلا، اروگوئه، آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، بلیز، مکزیک، پاناما، پاراگوئه، پرو، نیکاراگوئه، پرو، نیکاراگوئه، هندوراس، گواتمالا، اکوادور، کاستاریکا
 • قاره آفریقا: کنیا، گینه بیسائو، گامبیا، جیبوتی، بوتسوانا، سنگال، رواندا، موزامبیک، مراکش، موریتانی، ماداگاسکار، زامبیا، اوگاندا، تونس، توگو، تانزانیا، سودان، آفریقای جنوبی
 • قاره آسیا: قرقیزستان، ژاپن، اندونزی، کامبوج، سنگاپور، فیلیپین، نپال، مغولستان، مالزی، تیمور، تایلند، تاجیکستان، سریلانکا، عراق، اردن، اردن، بحرین، قطر، عمان، لبنان، کویت
 • کشورهای کارائیب: جمهوری دومینیکن، دومینیکا، باربادوس، جامائیکا، هائیتی

انواع پاسپورت ترکیه

ترکیه چهار نوع پاسپورت به متقاضیان ارائه می‌دهد. این پاسپورت با توجه به شرایط متقاضی اعطا می‌شود:

 • پاسپورت معمولی (عمومی): برای شهروندان ترک و سرمایه‌گذاران خارجی که شهروندی ترکیه را دریافت کرده‌اند؛
 • پاسپورت مخصوص: برای شهروندانی که در شغل یا موقعیت خاصی مشغول به کار هستند؛
 • پاسپورت دیپلماتیک: فقط برای مقامات رسمی ترکیه؛
 • پاسپورت خدماتی: برای تمامی کارمندان دولتی که در خارج از کشور مشغول به کار هستند.

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین راه‌های دریافت پاسپورت ترکیه است. یکی از دلایل آن این است که اخذ پاسپورت ترکیه از این راه کمتر از سه ماه طول می‌کشد. اگر اتباع خارجی ملکی به ارزش ۲۵۰۰۰۰ دلار در ترکیه بخرند می‌توانند برای گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام کنند. به این صورت که یا یک ملک به همین ارزش خریداری کنید و یا ارزش کلی چند ملک خریداری شده همین مبلغ بشود.

لازم است بدانید اقدام برای خرید ملک در ترکیه بدون کمک گرفتن از متخصص معتبر این حوزه کاری بسیار پرریسک است. متخصصان سایت کوچینگ می‌توانند از مشاوره تا خرید ملک در ترکیه شما را یاری کنند.

واریز مبلغ خرید ملک در ترکیه باید کاملاً مستقیم به حساب فروشنده صورت بگیرد و هیچ واسطی بین خریدار و فروشنده نباشد. ضمن آنکه صاحب‌ملک یا شرکت فروش ملک باید ترک باشد. در غیر این صورت خرید ملک برای شما دریافت اقامت و پاسپورت را به دنبال نخواهد داشت!

بیشترین درصد فروش و خرید ملک در ترکیه به ترتیب در شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر، آنتالیا، بورسا و یالووا بوده است و بیش از نصف خانه‌ها و املاکی که معامله شده است، نوساز بوده‌اند.

خرید ملک در ترکیه
خرید ملک در ترکیه

اجاره کردن ملک در ترکیه

پیش از سال 2020 با اجاره‌ی ملک امکان حضور چند ساله در ترکیه وجود داشت. از این سال قوانین تغییر کرد و در حال حاضر با اجاره کردن ملک هم می‌توان به مدت یک سال اقامت ترکیه را دریافت کرد. در بسیاری از مقالات سراسر اینترنت آمده که در صورت اجاره کردن ملک امکان تحصیل وجود ندارد. این موضوع اشتباه بوده و این امکان برای متقاضیان هست؛ حتی فرد می‌تواند اقامت تحصیلی بگیرد. در این یک سال اقامت علاوه بر امکان تحصیل، اجازه‌ی کار کردن هم وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

 • گذرنامه
 • گرفتن کد مالیاتی محلی
 • افتتاح حساب بانکی در یکی از بانک های ترکیه (در حال حاضر افتتاح حساب بانکی برای ایرانی‌ها تنها در بانک‌هایی خاص و با ترفندهایی خاص امکان‌پذیر است.)

نکته: در حال حاضر عکس فرد برای مدارک نیاز نیست. و اگر هم نیاز باشد عکس باید در ترکیه گرفته شود. هزینه‌ی گرفتن این عکس در ترکیه چندان زیاد نیست.

چند نکته در رابطه با خرید ملک در ترکیه:

 • مالک تا سه سال نمی‌تواند ملکش را بفروشد اما اجاره دادن آن اشکالی ندارد.
 • شخص می‌تواند در هر شهری دوست دارد ملکش را خریداری کند.
 • حدود هر متر خانه در ترکیه بین 3000 تا 5000 لیر است.
 • هر یک از اتباع خارجی می‌توانند تنها تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری کنند.
 • هیچ کدام از اتباع خارجی نمی‌توانند اراضی‌ای که در مناطق نظامی و امنیتی در جمهوری ترکیه واقع شده است را خریداری کنند.
 • اتباع خارجی فقط می‌توانند تا ۱۰٪ از ارضی و املاک هر ناحیه و یا شهر را خریداری کنند.
 • اتباع خارجی می‌توانند برای خرید ملک در ترکیه درخواست خرید اعتباری از مؤسسات مالی و یا بانک‌ها را داشته باشند و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارند.

نکته: درباره‌ی نکته‌ی اول باید بدانید که خریدار متعهد می‌شود که ملک خود را تا سه سال نفروشد. اما این به معنای بلوکه شدن پول او نیست. بلکه مالک می‌تواند هر زمانی که بخواهد ملکش را بفروشد که در این صورت شهروندی او باطل خواهد شد. اگر کسی به جایگزینی ملک خود با ملک دیگری تمایل داشته باشد امکان پذیر است. اما روند آن چندان ساده نیست.

نکته: خرید ملک با روش اقساطی در ترکیه امکان پذیر است. این اقساط بین دو تا پنج سال قابل بازگشت است

فرآیند خرید ملک در ترکیه

 1. اطلاعات زندگی در شهرها و محله‌های ترکیه، قیمت‌ها، نوع خانه‌ها و … را از طریق اینترنت دریافت می‌کنید.
 2. با متخصصین مورد اعتمادی در همین حوزه مشورت می‌کنید تا آنها اطلاعات دقیق‌تر، عکس و فیلم‌هایی از پروژه‌های متناسب با شرایطتان در اختیار شما قرار دهند.
 3. به ترکیه سفر می‌کنید و با بازدید از املاک مختلف، ملک مدنظر خود را انتخاب می‌کنید.
 4. مبلغ پیش‌پرداخت را به حساب کمپانی سازنده واریز می‌کنید.
 5. کارشناس شهردار ملک را قیمت‌گذاری می‌کند.
 6. مرسوم است که مبلغ باقیمانده پیش از رفتن به محضر واریز شود. اما اگر کسی اصرار به پرداخت در روز قراردادنویسی داشت (به‌خصوص در مبالغ بالا) این امکان بسته به شرایط وجود دارد.
 7. کمتر از یک هفته بعد، سند ملک خریداری شده به شما تحویل داده می‌شود.
 8. از اداره‌ی مهاجرت ترکیه درخواست وقت مصاحبه می‌کنید.
 9. در زمان تعیین شده (که معمولاً کمتر از یک ماه)، با همراه داشتن مدارک به اداره‌ی مهاجرت مراجعه کرده و مصاحبه می‌شوید.
 10. کارت اقامت یک ساله ترکیه (یا دو ساله) به آدرس شما در ترکیه ارسال می‌شود.

نکته: در ترکیه قیمتی که کارشناس دولت برای ملک در نظر می‌گیرد، با قیمت واقعی ملک تفاوت چندانی ندارد و این اختلاف قیمت زیر ده درصد است؛ به همین دلیل، صاحبان املاک نمی‌توانند قیمت‌های غیرواقعی پیشنهاد دهند و این موضوع سبب اطمینان خاطر مشتری می‌شود.

نکاتی که هنگام خرید ملک در ترکیه باید مد نظر قرار دهید

 • توجه داشته باشید دسترسی ملکی که خریداری می‌کنید، به وسایل حمل و نقل عمومی آسان باشد.
 • به جزئیات ملک مورد نظر توجه کنید. (شمالی یا جنوبی بودن ملک؛ نورگیر بودن و داشتن نمای بهتر)

دلیل توصیه به خرید ملک در ترکیه

از میان راه‌های دریافت پاسپورت این کشور، خرید ملک ساده‌تر و حتی ارزان‌تر از سایر روش‌ها است و مزایای بیشتری نسبت به باقی روش‌های سرمایه‌گذاری دارد. ابتدا اینکه با مبلغی که می‌توان در ترکیه ملکی خریداری کرد در شهری مثل تهران به زحمت می‌توان ملکی خرید. یعنی خرید ملک در ترکیه به صرفه‌تر از خرید ملک در ایران است. ضمن اینکه توریستی بودن و افزایش دانشجویان خارجی ترکیه طی سال‌های اخیر باعث شده اجاره دادن ملک در این کشور راحت‌تر شود. از دیگر مزایای آن:

 • فرآیند سریع و کم‌دردسر
 • وضعیت مطلوب بخش املاک و مستغلات ترکیه
 • امکان اجاره دادن ملک و ایجاد منبع درآمد
 • امکان اقامت در ملک شخصی هنگام سفر به ترکیه
 • امکان خرید چند ملک با مجموع ارزش ۲۵۰ هزار دلار به جای خرید یک ملک
 • ارزان‌ترین روش بین تمامی روش‌های سرمایه‌گذاری ترکیه

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق کار

برای کار در ترکیه باید از یک کارفرمای معتبر در ترکیه، پیشنهاد کاری داشته باشید. سپس کارفرما به وزارت کار کشور ترکیه درخواست ارسال کرده و در اسرع وقت (کمتر 90 روز) نتیجه‌ی بررسی درخواست اعلام خواهد شد. اگر با درخواست فرد موافقت شود مجوز یک ساله‌ی قابل تمدیدی اعطا می‌شود. سپس اگر برای فرد مدت پنج سال بیمه رد شود، اقامت او به پاسپورت تبدیل خواهد شد.

با توجه به افزایش نرخ بیکاری در ترکیه و همچنین تسلط نداشتن عموم مردم به زبان انگلیسی دریافت اقامت ترکیه از این طریق پیشنهاد خوبی نیست.

پاسپورت ترکیه
پاسپورت ترکیه

اخذ پاسپورت کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری

این روش مانند روش خرید ملک در ترکیه از روش‌هایی است که برای افرادی که سرمایه دارند بسیار راحت است. به این شکل که فرد مبلغ سرمایه‌ی خود را به مدت سه سال در ترکیه نگه می‌دارد. این سرمایه به روش‌های زیر می‌تواند وارد خرچه‌ی مالی ترکیه شود:

 • خرید ملک: به ارزش 250 هزار دلار امریکا
 • صورت سپرده‌ی بانکی: به ارزش 500 هزار دلار امریکا
 • خرید سهام: به ارزش 500 هزار دلار آمریکا
 • خرید اوراق قرضه: به ارزش 500 هزار دلار آمریکا
 • ثبت شرکت و استخدام 50 نیروی کار (شهروند ترکیه)

نکته: فرد با گرفتن پاسپورت از این طریق می‌تواند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را نیز همراه داشته باشد.

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه‌گذاری در یک شرکت

اگر مبلغ ۵۰۰ هزار دلار را در یک شرکت در ترکیه سرمایه‌گذاری کنید و همین مبلغ سهام شرکت را بخرید امکان گرفتن پاسپورت ترکیه را خواهید داشت.

سپرده‌ی بانکی

با سپرده کردن سرمایه‌ی خود در ترکیه می‌توانید علاوه بر دریافت پاسپورت ترکیه به سیستم بانکداری جهانی و برخورداری از مستر کارت یا ویزاکارت دسترسی داشته باشید. در حال حاضر برخی بانک‌های کشور ترکیه از جمله زراعت بانک خدمات مربوط به افتتاح حساب را برای شهروندان ایرانی انجام می‌دهند.

شما میتوانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.
پیشنهاد میکنم این مقالات را هم بخوانید
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

برای دریافت اطلاعات فرم زیر را پر کنید