اخذ تابعیت دومینیکا و پاسپورت دومینیکا

فهرست مطالب

دومینیکا کجاست ؟

احتمالا شما نیز در این بهبوهه‌ی مهاجرت نام کشورهای مختلفی برای اولین بار به گوشتان خورده است و ممکن است نام کشور دومینیکا را نیز در همین بین به خاطر بیاورید. اما موضوع مهم آن است که در ابتدا بدانیم دومینیکا کجای این کره‌ی خاکی قرار گرفته است. این کشور سرسبز از جمله جزایر کشوری است که در قاره‌ی امریکا مستقر هستند و موقعیت دقیق آن را می‌توان شرق خلیج مکزیک و آمریکای شمالی دانست که حدودا در شمال آمریکای جنوبی قرار می‌گیرد.

اگر بخواهیم آدرس سرراست و آشنایی برای معرفی جزیره‌ی دومینیکا به شما بدهیم فقط کافی است که اشاره‌ی کوتاهی به منطقه‌ی کارائیب داشته باشیم. این کشور جزیره‌ای به دلیل طبیعت دست نخورده‌اش به جزیره‌ی طبیعت کارائیب شهرت پیدا کرده است.

بخش عمده‌ی درآمد این کشور از راه کشاورزی، گردشگری و مالیات است. اخذ تابعیت دومینیکا را می‌توان یکی از آسان‌ترین مهاجرت‌ها (در مقایسه) دانست. با این حال پاسپورت دومینیکا از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا است؛ و مهم‌ترین دلیلی که افراد برای دریافت پاسپورت دومینیکا اقدام می‌کنند همین اعتبار آن است.

یکی از چیزهایی که مهاجرت به دومینیکا را ساده می‌کند این است که برای اخذ پاسپورت دومینیکا لازم نیست به این کشور سفر کنید. در اغلب موارد هم متقاضیان پس از گرفتن تابعیت دومینیکا نیازی به سلب تابعیت اول خود ندارند.

دومینیکن یا دومینیکا مسئله این است

شباهت اسمی دو کشور دومینیکا و دومینیکن باعث شده که خیلی از ما این دو کشور مشترک المنافع را باهم اشتباه بگیریم. هر دو این کشورها از کشورهای جزیره‌ای در حوزه‌ی کارائیب هستند اما ماهیت متفاوتی با یکدیگر دارند، این اشتباه تا جایی پیش می‌رود که افراد در برنامه‌های اخذ شهروندی و سرمایه گذاری نیز توجیه نیستند که با کدام کشور طرف اند.

شما این اشتباه را نکنید و بدانید که این کشور دومینیکا است که برنامه‌های رسمی برای اخذ تابعیت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری دارد. در حالی که کشور دومینیکن از کشورهای بزرگ و با اقتصاد کلان در منطقه است اما متاسفانه پاسپورت آن قدرتی به اندازه‌ی پاسپورت قدرتمند دومینیکا ندارد.

در خصوص تفاوت این دو کشور و پاسپورت آن‌ها باید به این موضوع اشاره کرد که در مقابل دومینیکا، پاسپورت جمهوری دومینیکن تنها قدرت سفر به 65 کشور را بدون نیاز به تهیه‌ی ویزا دارد و این دسترسی شامل حوزه‌ی شینگن و انگلستان نیز نمی‌شود. در حالی که تعداد این کشورها درمورد دومینیکا به 140 کشور از جمله کشورهای حوزه‌ی شینگن و انگلستان میرسد.

فواید تابعیت کشورهای مشترک المنافع

منظور از کشورهای مشترک المنافع یا همسود چیست؟ شما می‌دانید؟ اتحادیه کشورهای مشترک المنافع مجموعه‌ی بزرگی از 53 کشور با ماهیت مستقل است که قبلا به نوعی از مستعمرات امپراتوری بریتانیا محسوب می‌شدند. به لحاظ سیاسی هر یک از این کشورها قوانین و سیاست مخصوص به خود را دارند و این اتحاد به معنی اتحاد در ارزش‌های مشترکی مثل حقوق بشر، آزادی‌های فردی، حکومت قانون، تجارت آزاد، دموکراسی، صلح جهانی، برابری و همکاری‌های چند جانبه است و امروزه ملکه الیزابت دوم نماد این همبستگی است.
همبستگی کشورهای جز این اتحادیه قوانین مشترکی در بین آن‌ها ایجاد کرده است که یکی از مهم‌ترین قوانین تجارت بین کشورهای عضو اتحادیه با 19 درصد هزینه‌ی کمتر است. به این معنی که اگر شما تابعیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه کشورهای مشترک المنافع باشید می‌توانید به راحتی به تجارت و مسافرت در کشورهای اعضا بپردازید که در این بین تابعیت دومینیکا یکی از سریع‌ترین تابعیت‌ها در بین کشورهای عضو می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی دومینیکا

همیشه تعریفات زیادی در خصوص طبیعت فوق العاده‌ی کشورهای استوایی شنیده‌ایم. جالب است که بدانید همین موضوع سبب ایجاد این طبیعت زیبا در کشورهای حوزه کارائیب و همچنین جزیره‌ی کارائیب شده است. این کشور لقب جوان‌ترین جزیره آنتیل کوچک را به خود اختصاص داده و طبیعتا این جوان بودن فعالیت‌های زمین گرمایی و آتشفشانی را نیز به دنبال خود دارد. جزیره‌ یا کشور دومینیکا در شمال گوادلوپ و در جنوب مارتینیک قرار گرفته و مساحتی در حدود 750 کیلومترمربع دارد.

آب و هوای استوایی کشور دومینیکا

لازم به توضیح نیست که قرارگیری کشور دومینیکا در مناطق استوایی قاره‌ی آمریکا آب و هوای گرم و مرطوب را برای آن به ارمغان آورده است. موقعیت قرارگیری دومینکا به گونه‌ای است که آن را از نظر نوع آب و هوا به دو فصل تقسیم کرده است که از اواسط ژوئن تا اواسط نوامبر در حدود شش ماه آب و هوای داغ و مرطوب با باران به آن غالب می‌شود و پس از آن در ژانویه تا آوریل شرایط رو گرمی خشکی میل می‌کند و مجددا پس از آن تا اواسط آوریل دمای هوا و بارش‌های باران رو به افزایش می‌روند. به طور کلی با زندگی در دومینیکا باید انتظار کشوری مرطوب و گرم را داشته باشید که تنها در بین ماه‌های فوریه تا آوریل کم بارش‌ترین دوره‌ی سال را تجربه می‌کنید.

فاصله‌ی دومینیکا با کشورهای دیگر

پیشتر نیز در خصوص موقعیت قرارگیری کشور دومینیکا در قاره‌ی آمریکا صحبت کردیم. این کشور جزیره‌ای در مرکز قاره‌ی آمریکا و در شرق آمریکای مرکزی قرار می‌گیرد. فاصله‌ی این کشور تا ایالتی مثل ایالت فلوریدا در حدود 2000 کیلومتر است. با داشتن پاسپورت این کشور تنها 15 ساعت هوایی با لندن بدون نیاز به دریافت ویزا خواهید داشت. یا اگر فرزند شما در تورنتو مشغول به تحصیل است 12 ساعت پرواز کافی است که خود را به او برسانید. حتی اگر جلسه‌ی کاری شما در سنگاپور برگزار می‌شود نیز نگرانی برای شما به جا نخواهد گذاشت و تنها 31 ساعت پرواز هوایی در انتظار شماست.

شرایط اولیه‌ی تابعیت دومینیکا

 • اگر کسی بخواهد اقامت بیش از 2 ماه در دومینیکا داشته باشد باید مجوز اقامت در دومینیکا را دریافت کند. دو راه برای این کار وجود دارد:
 • اول اینکه متقاضی از کشور خود برای گرفتن مجوز اقامت اقدام کند. (حداقل 60 روز زودتر از سفر)
 • دوم این است که پس از ورود به دومینیکا حداکثر تا 30 روز فرصت دارد درخواست اقامت موقت طولانی خود را ارائه کند.
 • برای دریافت مجوز یک ساله‌ی اقامت در دومینیکا فرد باید یک تقاضانامه به وزارت امورخارجه‌ی این کشور بفرستد و برنامه اقامت خود در این کشور را توضیح دهید.
تابعیت دومینیکا
تابعیت دومینیکا

مزایای مهاجرت به دومنیکا

همانطور که گفته شد، عمده‌ترین دلیلی که برای دریافت پاسپورت دومینیکا وجود دارد بهره‌مندی از مزایای این پاسپورت است. با داشتن پاسپورت دومینیکا می‌توانید:

 • در کشورهای مختلف جهان مسافرت بین المللی داشته باشید (بیش از 118 کشور)
 • بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید
 • در جلسات تجاری این کشورها حضور داشته باشید
 • در دوره‌های تحصیلی ثبت‌نام کنید
 • از خدمات درمانی بیمارستان‌ها استفاده کنید
 • برای تعطیلات به کشورهایی همچون سوئیس و هنگ کنگ سفر کنید.
 • و با داشتن تابعیت دومینیکا دریافت اقامت کشورهایی مانند کانادا و استرالیا ساده‌تر خواهد بود.

راه‌های دریافت تأییدیه برای تابعیت دومینیکا

 • اقامت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری:

 1- پرداخت کمک بلاعوض به دولت دومینیکا     2- خرید ملک در پروژه‌های تعیین شده

 • اقامت دومینیکا از طریق ازدواج
 • اقامت دومینیکا از طریق تولد فرزند در دومینیکا
 • اقامت در دومینیکا از طریق کار
 • تابعیت دومینیکا برای هنرمندان و افراد فوق موفق
 • اقامت دومینیکا از طریق پناهندگی

نکته: اقامت در این کشور از طریق تحصیلی به طور مستقیم امکان‌پذیر نیست. در ادامه توضیحاتی در این خصوص خواهیم داد.

تابعیت دومینیکا
تابعیت دومینیکا

سرمایه گذاری در دومینیکا

سرمایه‌گذاری در دومینیکا یکی از قدیمی‌ترین راه‌ها برای دریافت اقامت و تابعیت دومینیکا است. برای سرمایه گذاری در دومینیکا نیاز نیست که حتماً به آن کشور سفر کنید یا شرایط سنی، تحصیلی و زبانی خاصی داشته باشید بلکه استخدام یک نماینده (مورد تأیید کشور مقصد) کفایت می‌کند.

روش‌های سرمایه گذاری در دومینیکا

 • ثبت شرکت؛
 • سرمایه گذاری در صندوق توسعه ملی؛
 • خرید پاسپورت در دومینیکا

اقامت دومنیکا از طریق ثبت شرکت

 • داشتن سن بالای 18 سال
 • نداشتن سابقه‌ی بدهی بانکی و ورشکستگی

انواع شرکت‌ در دومینیکا: شرکت های سهامی خاص، سهامی عام، غیر انتفاعی

نکته: صرف ثبت شرکت منجر به اعطای اقامت و تابعیت دومینیکا نمی‌شود بلکه شرایط خاصی دارد.

پاسپورت دومینیکا
پاسپورت دومینیکا

اقامت دومنیکا از طریق سرمایه گذاری در صندوق توسعه ملی

سرمایه گذاری در یک پروژه‌ی ملی و توسعه‌ای برای ساخت مدارس، بازسازی بیمارستان یا ساخت استادیوم ورزشی یکی دیگر از راه‌های این سرمایه گذاری است.  

در جدول زیر هزینه دریافت شهروندی و پاسپورت دومینیکا از طریق کمک بلاعوض به دولت برای یک نفر آورده شده است.

مبلغ کمک بلاعوض به دولت 100 هزار دلار آمریکا
هزینه بررسی صحت اطلاعات ارائه شده7500 دلار آمریکا
هزینه بررسی پرونده1000 دلار آمریکا
هزینه پاسپورت250 دلار آمریکا
هزینه تمبر 15 دلار آمریکا

در جدول زیر هزینه دریافت شهروندی و پاسپورت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری در یکی از پروژه های تایید شده ی دولت برای یک نفر آورده شده است.

حداقل سرمایه گذاری برگشت پذیر در پروژه های تایید شده دولت220 هزار دلار آمریکا
هزینه دولتی35 هزار دلار آمریکا
هزینه بررسی صحت اطلاعات ارائه شده7500 دلار آمریکا
هزینه بررسی پرونده1000 دلار آمریکا
هزینه پاسپورت250 دلار آمریکا
هزینه تمبر 15 دلار آمریکا

خرید پاسپورت در دومینیکا

در این روش شخص می‌تواند با پرداخت هزینه‌ای برای خود و همسر و فرزندان خود (و افراد وابسته به خود) پاسپورت تهیه کند. خرید پاسپورت دومینیکا یکی از بهترین و امکان‌پذیرترین روش‌ها برای دریافت پاسپورت دوم یک کشور برای ایرانی‌ها است.

البته باید بدانید که در خرید پاسپورت دومینیکا مبلغی برگشت داده نخواهد شد و به همین دلیل سرمایه گذاری با همین مبلغ در کشورهایی نظیر پرتغال و اسپانیا و بعضی دیگر از کشورها مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

پاسپورت دومینیکا
پاسپورت دومینیکا

اخذ پاسپورت دومینیکا از طریق ازدواج

اگر یک خانم خارجی با مردی دومنیکن ازدواج کند، پس از سه سال (به شرط آنکه حضور فرد در کشور قانونی بوده باشد) پاسپورت و تابعیت دومینیکا به فرد داده می‌شود. شرایط ازدواج مرد خارجی با خانم دومنیکن متفاوت است. توجه داشته باشید که ازدواج در این کشور هم مانند بسیاری از کشورهای دیگر هزینه‌ها و قوانینی دارد که باید پرداخت و رعایت شود.

پاسپورت دومینیکا و اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند

در صورت متولد شدن شخصی در خاک دومینیکا، اقامت این کشور به او تعلق می‌گیرد. البته این موضوع به دریافت تابعیت برای پدر و مادر اثری ندارد و امتیاز محسوب نمی‌شود.

قدرت پاسپورت دومینیکا

عضویت کشور دومینیکا در اتحادیه کشورهای مشترک المنافع موقعیت بسیار خوبی برای مردم این منطقه و افراد با این تابعیت ایجاد کرده است که نیازی به تهیه‌ی ویزا برای سفر به بیش از 145 کشور و کشورهای شینگن وجود ندارد. نکته‌ی مهمی که در خصوص تابعیت این کشور وجود دارد آن است که افراد برای کسب تابعیت مانند اقامت نیازی به زندگی 6 ماهه در این کشور ندارند و حتی ممکن است هیچ زمانی به دومینیکا سفر نکند. با داشتن پاسپورت دوم شما از کشورهای معتبر دیگر مثل دومینیکا وابستگی مطلقی به یک کشور خاص نخواهید داشت. سبب پیشرفت سیاسی و اقتصادی شما خواهد شد.

جمع بندی

کشور دومینیکا جزیره ای کوچک با پاسپورتی قدرتمند است که فرصتی طلایی برای ایرانیان قرار داده تا بتوانند با سرمایه گذاری، شهروندی این کشور را دریافت و از مزایای آن استفاده کنند. شرکت خدمات مهاجرتی کوچینگ این امکان را دارد که کلیه خدمات مهاجرتی و گرفتن پاسپورت دومینیکا را بدون نیاز به سفر در بازه زمانی 3 تا 6 صادر ارائه کند.

شما میتوانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.
پیشنهاد میکنم این مقالات را هم بخوانید
مشترک شدن
اطلاع از
guest
10 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
ماندانا

آیا میشه توی دومینیکا زندگی کرد؟
به نظرتون دومنیکا بهتره برای اقامت یا کانادا؟

پوریا صبور

سلام و درود
نوع مهاجرت به این دو کشور کاملا متفاوته، هر کدوم مزایا و معایبی دارند و وابسطه به اینکه شما چه نیاز و شرایطی دارید یکی از این دو گزینه برای شما جذابیت بیشتری پیدا می‌کنه.
پاسپورت دومینیکا رو خیلی راحت در بازه چند ماه بدون سفر دریافت میکنید. ولی فرآیند اخذ اقامت و پاسپورت کانادا بسیار پیچیده و سخت و زمانبره ولی کانادا برای زندگی بسیار مناسبه در حالی که دومینیکا رو بهشتی برای ثبت شرکت های چند ملیتی میدونن چون در اکثر کشورها معاف از مالیات هستند.
برای اطلاعات بیشتر توصیه من اینه که حتما از لینک انتهای مقاله و پر کردن فرم قرار مشاوره رایگان با مشاوران کوچینگ رو دریافت کنید.
با سپاس از توجه شما

شادمهر

ببخشید هزینه کلی برای دریافت پاسپورت دومینیکا چقدر هست ؟

امین رمضانی

حدود هزینه های دریافت پاسپورت دومینیکا در مطلب نوشته شده

الهام برجسته

من یه خانواده 5 نفره هستیم که به همراه پدر و مادرم قصد گرفتن پاسپورت دومینیکا رو داریم و یک فرزند بالای 21 سال هم دارم. میخواستم ببینیم این موارد میتونه توی یک پرونده قرار بگیره؟

پوریا صبور

توی پرونده های خرید پاسپورت دومینیکا محدودیتی برای سن فرزندانتون ندارید، پدر و مادر خودتون و همسرتون هم میتونن در این پرونده وارد شوند.

محمد حسینی نژاد

سلام ممنون از مطلبی که نوشتید ولی میخواستم ببینم چرا وقتی کسی میتونه با این هزینه پاسپورت کانادا یا استرالیا بگیره چرا باید از طریق دومینیکا اقدام کنه؟

پوریا صبور

خرید پاسپورت خیلی سریع اتفاق می‌افتد و به جای 5 یا 7 سال شما 6 ماهه یک شهروند بین المللی هستید که میتوانید تراکنش های مالی، وام های خارجی دریافت کنید و مثل یک شاه کلید بین کشورها جابه جا شوید و هرجا که دوست داشتید اقدام به ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار خود کنید. در ضمن وقتی شرکتی در کشور مبدا تاسیس میکنید معافیت مالیاتی دارد و فقط باید 12 درصد به دولت دومینیکا مالیات بدهید. (در 110 کشور).

الهام محمود پور

با وجود مشکلات کرونا و ممنوعیت پروازها هنوز میشه برای دومینکا اقدام کرد؟ و اینکه آیا این اقامت برای سفر به اروپا کمک میکنه یا نه؟ اگر بخواییم سفر به آمریکا با پاسپورت دومینکا داشته باشیم ممکنه و میتونیم اقدام کنیم برای ویزا یا نه چون تابعیت دوم دومینیکا است مشکل داره آمریکا باهاش!

امین رمضانی

سلام الهام جان
شما برای گرفتن دومینیکا اصلا نیازی به رفتن به این کشور ندارید و تمام مراحل ان در همین ایران انجام میشود و بعد از حدود 3 الی 6 ماه پاسپورت به درب منزلتون پست میشود
شما با گرفتن این پاسپورت راحت میتوانید به کشورهای اروپایی سفر داشته باشید
برای سفر به امریکا هم evisa هست و میتوانید برای اقامت هم اقدام کنید

برای دریافت اطلاعات فرم زیر را پر کنید