خرید ملک در ترکیه (آپدیت 2021)

فهرست مطالب

راهنمای جامع خرید ملک در ترکیه توسط کارشناسان خبره نوشته و بررسی شده تا به شما در انتخاب و تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در پروژه های پر سود و مناسب برای زندگی در ترکیه یاری کند. در این مقاله ابتدا به دلایل خرید ملک در ترکیه می‌پردازیم، سپس بهترین شهر برای خرید ملک را معرفی می‌کنیم و محله های استانبول را برای خرید ملک با هم مقایسه خواهیم کرد. با وبسایت کوچینگ همراه باشید.

چرا خرید ملک در ترکیه ؟

 • یکی از خوبی‌های ترکیه نزدیکی آن به ایران و سادگی رفت و آمد به کشور است. بخصوص برای کسانی که یک یا چند نفر از اعضای خانواده‌‌شان توانایی مهاجرت با آنها را ندارند، موقعیت جغرافیایی ترکیه با ایران یکی از مزایای آن است. با وجود آنکه طبیعتاً ترکیه به اندازه‌ی کشورهای اروپایی و امریکایی پیشرفته نیست اما به نسبت خود امکانات بسیار خوبی را در اختیار شهروندان و مهاجران خود قرار می‌دهد.
 • برای کسانی که عادت یا علاقه به استفاده از محصولات خوراکی ایرانی دارند، وجود مغازه‌هایی که اجناس ایرانی را با تنوع بالا می‌فروشند نکته‌ی بسیار مثبتی است. شاید این در نگاه اول موضوع پیش افتاده‌ای باشد؛ اما زمانی که به کشور دیگری مهاجرت می‌کنید ممکن است دلتنگ یا خواهان چیزهایی باشید که در وقتی در کشور خود بودید به آن توجهی نداشتید.
 • موقعیت استراتژیک و مهاجرپذیری ترکیه یکی دیگر از دلایلی است که مهاجرت به ترکیه را در انتخاب افراد قرار می‌دهد. جذب مهاجر در ترکیه جزو اولویت‌های دولت این کشور است و همین به معنای اهمیت داشتن مهاجران برای آنها است.
 • وجود موقعیت‌های شغلی در پروسه‌ی تولید پوشاک و خوردوسازی.
 • آب و هوای ترکیه بسیار مطلوب است و تا حدودی شبیه به ایران چهار فصل است.
 • تفاوت نرخ ارزی بین ترکیه و ایران چندان زیاد نیست. و همین سرمایه‌گذاری ملکی یا راه اندازی کسب و کار به نسبت کشورهای دیگر ساده‌تر است.
 • ترکیه تلاش‌های زیادی می‌کند که به اتحادیه‌ی اروپا بپیوندد که تاکنون موفق به آن نشده‌اند. اما در همین راستا تغییرات مثبت زیادی را در بخش‌های مختلف کشور خود ایجاد کرده است. و اگر این اتفاق بیفتد افراد مهاجر و  مقیم ترکیه شرایطی به مراتب بهتر خواهند داشت. هم از نظر سطح زندگی در ترکیه و هم از نظر دسترسی به سایر کشورهای اتحادیه اروپا.

چرا خرید ملک در استانبول؟

بااینکه استانبول پایتخت ترکیه نیست، اما عموم اتفاقات سیاسی و مهم ترکیه در این شهر می‌افتد. و مهم‌ترین شهر این کشور استانبول است. تمامی برندها و شعب تجاری در این شهر وجود دارند. تمامی امکانات به‌روز در استانبول وجود دارد.به عنوان مثال بهترین دانشگاه‌های ترکیه در این شهر قرار دارد. علاوه بر آن امکانات بهداشتی استانبول نیز بسیار قوی است؛ تعداد بیمارستان‌ها و پزشکان متخصص در استانبول چندین برابر شهرهای دیگر ترکیه حتی آنکارا است.

در اسانبول پروژه‌های ملکی بسیار پیشرفته‌ای وجود دارد؛ از خانه‌های هوشمند گرفته تا خانه‌های لوکس و لاکچری. برج‌های بلند و شهرک‌ها بزرگ و با کیفیت ساخت بالا.

همه‌ی اینها دلایلی است برای آنکه بدانید انتخای استانبول انتخاب درستی است.

خرید ملک در ترکیه
خرید ملک در ترکیه

مقایسه‌ی استانبول و سایر شهرهای ترکیه

هرچند آنکارا هم برای خرید ملک و زندگی شهر خوبی است اما استانبول در رتبه‌ای بالاتر از آن قرار دارد. آنکارا سه یا چهار ماه از سال را فعال است و توریست‌های زیادی در آن هستند. اما استانبول هر ماه سال حتی در فصول سرد سال فعال و پر از توریست است.

بهترین گزینه برای مقایسه‌ی شهرها میزان شغل‌های موجود در آن شهرها است. با مقایسه‌ی سایت‌های کاریابی شهرهای ترکیه می‌توانید تفاوت این تعداد را بین شهرهای این کشور ببینید. تعداد شغل‌های یک شهر، میزان فعال و پویایی آن شهر را نشان می‌دهد. با خرید ملک در استانبول در صورت اینکه بخواهید آن را اجاره بدهید بسیار سریع‌تر مشتری پیدا خواهید کرد. به این دلیل که نه تنها از کشورهای مختلف مهاجرهایی به استانبول می‌آیند، بلکه از سایر شهرهای ترکیه نیز افرادی به استانبول می‌روند. و ضمن آنکه رشد قیمت ملک شما هم بیشتر خواهد بود.

و اگر هدف شما از خرید ملک زندگی در ترکیه باشد هم امکاناتی که در استانبول وجود دارد در مقایسه با دیگر شهرها بسیار بیشتر است.

مرکز استانبول کجاست؟

طبق گفته‌ی ترک‌های ترکیه مرکز معینی برای این شهر تعریف نشده است. مثلاً از نظر موقیت جغرافیایی مرکز بخش اروپایی استانبول، باشاک شهیر است؛ اما بخش زیادی از این قسمت جای خوبی برای زندگی یک فرد خارجی نیست. چراکه بیشتر افراد ساکن در این منطقه افراد بومی و محلی هستند.

اما مرکز بخش توریستی و مورد توجه بخش اروپایی استانبول، بریلو است. عموم کسانی که مایل به خرید ملک در استانبول هستند و قبلاً به آنجا سفر کرده و در مناطق توریستی ساکن بوده‌اند، گمان می‌کنند که خرید ملک در استانبول فقط باید در همین منطقه و مناطق نزدیک به آن مثل شیشلی و نزدیک دریا باشد و دور شدن از آن به منزله‌ی خارج شدن از شهر است. اما اینگونه نیست؛ استانبول شهر کشیده‌ای است و رفتن از بخش غربی تا شرقی آن یک ساعت و نیم بدون ترافیک و با وجود ترافیک دو برابر در راه خواهید بود.

پروژه‌های استانبول
پروژه‌های استانبول

 با مقایسه‌ی قیمت‌ها فرد متوجه می‌شود که خرید ملک در استانبول در بخشی غربی این شهر بهتر است و قسمت‌های توریستی برای زندگی مناسب نیست؛ به این دلیل که افرادی که در آنجا زندگی می‌کنند شرایط خوبی ندارند و از نظر زندگی وضعیت خوبی ندارند و عموم خانه‌های این مناطق، قدیمی و آپارتمانی معمولی هستند. البته امکان خرید ملک در مناطق خوب توریستی هم وجود دارد؛ به شرط آنکه فرد هزینه‌ی زیادی بپردازد.

تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

تفاوت خاصی بین این دو منطقه وجود نداد. اما بیشتر تمرکز زندگی و کاری و بیشتر مکان‌های معروف و توریستی در بخش اروپایی استانبول است. معمولاً اولین منطقه‌ای که توریست‌ها برای گرفتن هتل و بازدید به آن وارد می‌شوند میدان تکسیم استانبول در منطقه‌ی اروپایی است. تنگه‌ی بسفر جدا کننده‌ی بخش آسیایی و اروپایی ترکیه است.

مناطق معروفی که در بخش آسیایی ترکیه وجود دارد تعداد  کمی دارند اما بعضاً پروژه‌های خوب و معروفی نیز در این مناطق وجود دارند. البته افرادی که ترجیح می‌دهند از شلوغی و هیاهو به دور باشند مناطق آسیایی را برای زندگی انتخاب می‌کنند. ساکنان مناطق آسیایی ترکیه عموماً رنج سنی بالاتری دارند و از قدیم در آنجا زندگی می‌کردند. در نتیجه سمت اروپایی بیشتر مورد توجه بوده و قیمت‌ املاک در آنجا بیشتر است. در این بین هم املاکی که در بخش اروپایی و نزدیک به مکان‌های توریستی هستند هم قیمت بیشتری دارند.

تفاوت قیمت خرید ملک در مناطق مختلف استانبول

استانبول 39 منطقه در قسمت‌های آسیایی و اروپایی دارد. که تفاوت قیمتی بسیار زیادی باهم دارند و کارایی جداگانه‌ای می‌توان برای آنها در نظر گرفت. برای مثال واحدی یک خوابه 50 متری سمت مرکز قسمت توریستی، در برجی با امکانات کامل مثل رنت اتومبیل، صرافی، رستوران، شعب بانکی، استخر، باشگاه ورزشی و … قیمتی حدود 270 هزار دلار خواهد بود.

حالا همین مبلغ در سمت غرب یا آسیایی استانبول مثل منطقه‌ی پندیک، توزلا یا در سمت اروپایی منطقه‌ای مثل بیلیک دوزو یا اسنیورت می‌توانید سه واحد مسکونی یک خوابه‌ی 50 متری خریداری کنید.

مناطق مورد توجه خریداران ملک در استانبول

 • بریلو: مرکز قسمت توریستی استانبول است و چند پروژه‌ی خوب در آن وجود دارد. کسانی که مایل به سرمایه‌گذاری بالا هستند ملک خود را در این مناطق می‌خرند.
 • زیتین‌بورنو: کسانی که مایل به خرید ملک نزدیک دریا و در منطقه‌ای لوکس هستند این منطقه را برای خرید ملک در استانبول انتخاب می‌کنند. برای مثال یک واحد یک خوابه در این منطقه حدود 400 هزار دلار است. در این منطقه اعراب ثروتمند زیادی وجود دارند. علاوه بر آن از کشورهای آلمان و گاهی امریکا هم در این منطقه سرمایه گذار هست.
 • کایتهانه: این منطقه برای کسانی که می‌خواهند در عین دسترسی راحت به امکانات، کمی از مرکز شهر فاصله داشته باشند و هزینه‌ی کمتری برای خرید ملک بپردازند مناسب است. این منطقه حدود نیم ساعت تا چهل دقیقه با مرکز شهر فاصله دارد.
 • شیشلی: در این منطقه ایرانی‌های زیادی زندگی می‌کنند. در این بخش آپارتمان‌های معمولی وجود دارد و تعداد پروژه‌های شهرکی کم است؛ به این دلیل که بافت این منطقه قدیمی است.
 • مجیدیه کوی: در این منطقه برج‌ها و مراکز خرید بسیاری هست و سرمایه‌گذاران اروپایی نیز ملک خود را در این محل خریداری می‌کنند. یکی از معروف‌ترین برج‌های این قسمت ترامپ تاور است!
 • آوجی‌لار: منطقه‌ای که از نظر قیمتی میان رده است. بیشتر املاک آن متوسط رو به بالا است. اما برای زندگی محله‌ی بسیار خوبی است.
 • ساریر: منطقه‌ای با سطح بالای زندگی در قسمت اروپایی استانبول. نزدیک جنگل بلگراد در داخل شهر است که پروژه‌های بسیار مطرح و گران قیمتی در آن وجود دارد.
 • باسین اکسپرس: اتوبانی مرتبط بین دو اتوبان اصلی استانبول است. پروژه‌های نزدیک این اتوبان مورد توجه خریداران ملک است.
محله های استانبول
محله های استانبول
 • شیرین اولر: این منطقه با وجود اینکه در حال حاضر سرمایه‌گذار چندانی ندارد اما در آن پروژه‌های بسیار خوبی ساخته شده و برای زندگی مناسب است.
 • کوچوک چکمجه: بعضی از محله‌های این بخش ضعیف و بعضی جای خوبی برای سرمایه گذاری است که با توجه به بودجه‌ی سرمایه‌گذار قابل خریداری است.
 • بیلیک دوزو و اسن یورت: در غرب استانبول قرار دارند. و با توجه به قیمت نسبتاً پایین املاک مورد توجه مهاجرین است. ایرانی‌ها، اعراب، چینی‌ها و … در آنجا زندگی می‌کنند. 
 • باغچه شهیر و باشاک شهیر: منطقه‌ای بسیار زیبا و سرسبز در غرب استانبول با قیمت‌ نسبتاً پایین ملک است. عموم ساکنان این بخش ترک‌ها هستند و مهاجرین زیادی در آن زندگی نمی‌کنند. بالا بودن فرهنگ مردم این مناطق هم دلیل دیگری برای خوب بودن خرید ملک در آنجاست. این محل با مرکز شهر توریستی حدود یک ساعت و نیم فاصله دارد.
 • آتاشهیر: محبوب‌ترین بخش در منطقه‌ی آسیایی است و یکی دیگر از مناطقی است که ایرانی‌های بسیاری در آنجا زندگی می‌کنند. قیمت ملک در این منطقه بسیار بالا است.
 • اسکودار و سانجاک تپه: یکی دیگر از مناطق آسیایی که برای خرید ملک در استانبول مورد توجه ایرانی‌ها است.

منطقه و مبلغ

به طور کلی منطقه‌ بر اساس مبلغ سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود. اگر ملک به دریا یا قسمت‌های توریستی نزدیک باشد قیمت بیشتر می‌شود. دلیل آن علاوه بر مرغوبین زمین، کم بودن زمین در آن مناطق است.

خرید ملک ترکیه

خرید ملک برای سرمایه گذاری

بخش عمده‌ای از کسانی که برای خرید ملک ترکیه اقدام می‌کنند به دنبال سرمایه گذاری و رسیدن به درآمد دلاری هستند. این دسته سه راهکار پیش روی خود دارند.

 • خرید ملک‌های کوچک و اجاره دادن آنها به صورت مبله
 • خرید مغازه و اجاره دادن آنها
 • خرید اتاق از هتل‌ها و سهم بردن از سود آنها

خرید ملک برای سرمایه گذاری در ترکیه

با اندکی جستوجو در اینترنت با آگهی‌های زیادی مواجه می‌شوید که ایرانیان قصد فروش یا اجاره دادن خانه‌های خود در ترکیه را دارند. و گاه بسیار کمتر از مبلغی که این ملک را خریده‌اند این کار را انجام می‌دهند. این موضوع دلایل زیادی دارد که بخشی از آنها اشاره می‌کنیم.

خرید ملک در ترکیه برای سرمایه گذاری

مورد اول این است که آنها بدون توجه به موقعیت ملک، عمر ساختمان، محله و امکانات آن اقدام به خرید ملک بالاتر از قیمت محل کرده‌اند و حال برای فروش آن دچار مشکل شده‌اند. توصیه ما این است که در خرید ملک ترکیه برای سرمایه گذاری همانطور که در بالاتر اشاره شد از املاک کمپانی ساز با متراژ کم برای خرید استفاده کنند چرا که این املاک مانند یک شهرک تمام امکانات را در خود جای داده، موقعیت‌های بهتری در شهر دارند و با عمر بیشتر و امکانات رقابتی به راحتی اجاره می‌روند و ساده تر می‌توان آن را به فروش رساند. شرکت ما برای این املاک تضمین اجازه هم به خریدار می‌دهد.

خرید مغازه یا بیزینس در ترکیه

خرید مغازه در ترکیه از گذشته علاقه مندان زیادی داشته است خصوصا به دلیل اینکه اقتصاد ترکیه بسیار در بخش خدمات فعال است و صنعت سودآوری به حساب می‌آید. برای راه اندازی کار در ترکیه و به راه انداختن مغازه شما حتما نیاز به ثبت شرکت دارید ولی اگر فقط قصد سرمایه گذاری ملکی دارید و می‌خواهید این مغازه را به راه اندازان کسب و کار اجاره دهید نیاز به طی کردن این مراحل اداری هم ندارید ولی باید بدانید که گرفتن مجوزها در ترکیه بسیار ساده تر از ایران است.

خرید مغازه در ترکیه

حدود قیمت مغازه در ترکیه

قیمت مغازه در ترکیه بسیار وابسته به شهری است که شما انتخاب می‌کند و بین شهرها هم هرچه جمعیت آن شهر بیشتر باشد و جمعیت توریست بیشتری داشته باشد قیمت مغازه‌ها افزایش میابد. استانبول گران ترین مغازه‌ها و البته سودآورترین شهر برای راه اندازی کسب و کار است. اما به این نکته توجه کنید که استانبول به قدری بزرگ است که می‌توان آن را ترکیبی از سه شهر نامید. پس محله‌ها و موقعیت مغازه حتی از انتخاب شهر هم مهم تر است.

بهتر است برای رسیدن به قیمت مغازه ها آنها را در محله‌ها جستوجو کنید چون بسیار متنوع است برای مثال قیمت املاکی تجاری در قسمت اروپایی استانبول و در پروژه ای کمپانی ساز به شرح زیر است:

 • فروشگاه های 127 متری | قیمت: 1,783,000 لیر
 • فروشگاه های 159 متری | قیمت: 2,232,000 لیر
 • فروشگاه های 194 متری | قیمت: 2,723,000 لیر
 • فروشگاه های 235 متری | قیمت: 3,299,000 لیر
خرید هتل در ترکیه

خرید هتل در ترکیه

اقتصاد ترکیه بسیار وابسته به گردشگری است و از این حیث در بین 10 کشور گردشگر پذیر دنیا محسوب می‌شود. خصوصا شهر استانبول برای گردشگران بسیار جذاب است اما شهرهایی مثل آنتالیا هم گردشگران فصلی زیاد دارند. یکی از روش‌های پر درآمد در ترکیه خرید اتاق در هتل های ترکیه بوده است. حتی با وجود شیوع کرونا و ضربه ای که به اقتصاد گردشگری وارد شده به نظر می‌رسد که فرصت خوبی برای تملک اتاق های هتل است چرا که با قیمت کمتری می‌توانید خرید کنید و گردشگری هم در یکی دو سال آینده باز به رونق خود بازمیگردد.

البته همه‌ی هتل ها اتاق‌ها را به تنهایی اجاره نمی‌دهند و گاه هتل به طور کلی برای فروش قرار می‌گیرد. به طور کلی اما حدود قیمتی بین 250 هزار دلار تا چند میلیون دلار میزان سرمایه گذاری است که در این بخش نیاز است.

شما میتوانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.
پیشنهاد میکنم این مقالات را هم بخوانید
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

برای دریافت اطلاعات فرم زیر را پر کنید