روش های سرمایه گذاری در کانادا

فهرست مطالب

سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر می‌تواند گزینه‌ای بسیار سودمند برای سرمایه‌داران باشد. کانادا از کشورهایی است که به دلایلی که به آن اشاره خواهیم کرد جایی مناسب برای سرمایه‌گذاری است. سرمایه گذاری در کانادا علاوه بر در بر داشتن سود فراوان یکی از بهترین راه‌ها برای مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت این کشور است.

امنیت مالی بالا، اقتصاد باثبات، امکان موفقیت مالی، رشد اقتصادی پیوسته، اقتصاد پویا، وسعت مشاغل، تنوع کسب کار، استقبال و حمایت دولت، سیاست گذاری‌های درست  و … مواردی هستند که سرمایه گذاری در کانادا را به یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

اما اینکه سرمایه گذاری در کانادا چه راه‌هایی دارد مسئله‌ی مهم و چالش برانگیزی است که این مقاله به آن می‌پردازد.

راه‌های سرمایه گذاری در کانادا

برای سرمایه گذاری در کانادا راه‌های بسیاری هست که هر کدام شرایط خاصی دارند.

 • سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی
 • سرمایه گذاری از طریق خرید تجارت فعال
 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری از طریق استارتاپ
 • سرمایه گذاری از طریق خرید فرانچایز
 • سرمایه گذاری در کبک کانادا

 سرمایه گذاری در کانادا از راه کارآفرینی

کارآفرینی یکی از متداول‌ترین راه‌ها برای گرفتن اقامت کانادا و و مهاجرت به این کشور است. شرایط سرمایه گذاری در کانادا از راه کارآفرینی در همه جای این کشور یکسان نیست و استان‌ها و ایالات مختلف شرایط متفاوتی دارند. سرمایه گذار باید این موارد را بررسی کند و مکان هماهنگ با شرایط خود را یافته و اقدام کند.

باید در نظر داشت که حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری کارآفرینی در کانادا ، 100 هزار دلار است. برای گرفتن ویزای سرمایه گذاری نیاز است که بیزینس پلن جامعی از کار مورد نظرتان آماده‌ی ارائه داشته باشید و بتوانید مصاحبه کننده را قانع کرده و از طرح خود دفاع کنید. همچنین مبلغی را برای سرمایه‌گذاری متعهد شوید. اگر در این مرحله پذیرفته شدید ویزای کار دو ساله‌ای به شما تعلق می‌گیرد. در اکثر استان‌ها قانون است که حداقل یک نفر از اهالی استان یا ایالت محل کارتان را استخدام کنی در صورتی که در این دو سال هیچ تخطی‌ای صورت نگیرد ویزای فرد دائمی می‌شود. در این دو سال باید به هر تعهدی موقع پذیرش داده شده عمل شود.

سرمایه گذاری در کانادا
سرمایه گذاری در کانادا

مزایای سرمایه گذاری در کانادا از طریق کارآفرینی

 • کوتاهی پروسه‌ی اخذ ویزای کار ؛ 12 الی 14 ماهه
 • نبود نیازی به سرمایه گذاری میلیون دلاری
 • داشتن اختیار در چگونگی خرج کردن سرمایه در کسب و کار و طبق بیزنس پلن خود
 • پایین بودن هزینه‌های دولتی در شیوه‌ی کارآفرینی

نکات مهم و مشترک درباره‌ی کارآفرینی در کانادا

 • همانطور که گفته شد قانون هر استان و ایالت برای پذیرش سرمایه گذار متفاوت است. اما از این میان چند قانون مشترک وجود دارد:
 • متقاضی سرمایه گذاری در کانادا باید مدارکی مستند دال بر مدیریت یک کسب و کار در کشور خود داشته باشد.
 • متقاضی باید طرح و مدارک خود را در قالب پرونده‌ای ارائه دهد. در صورت دریافت امتیاز کافی (که در سایت هر ایالت ارائه می‌شود) به مصاحبه دعوت می‌شود.
 • امتیاز دهی با در نظر گرفتن رقیبان شما انجام می‌شود. هرچه امتیاز شما نسبت به رقبا بالاتر باشد، نوبت مصاحبه‌ش شما زودتر خواهد بود.
 • توجه داشته باشید که در انتخاب ایالت مناسب برای سرمایه گذاری در کانادا با فرد یا مؤسسه‌ی معتبر و با تجربه مشورت کنید. چرا که امتیاز شما در ایالات مختلف، متفاوت خواهد بود و این امر در پذیرش یا عدم پذیرش شما بسیار مؤثر است.
 • سود و زیاد کسب و کار شما در کانادا برای دریافت ویزای دائمی اعتبار محسوب نمی‌شود. بلکه عمل به تعهدات مالی امتیاز شما برای دریافت این ویزا است.
 • کارآفرینی تولید محور در کانادا اهمیتی به مراتب بیشتر از کسب و کارهای بازرگانی و واردات و صادرات دارد. اگر کارآفرینی شما از نوع دوم است نیاز دارید برای توجیه بیزینس پلن خود بیشتر تلاش کنید.
 • منشاء پولی که می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید باید شفاف باشد. موارد قابل توجیه سود کسب و کار، دارایی همسر یا ارثیه است.
سرمایه گذاری در کانادا
سرمایه گذاری در کانادا

پذیرش در مصاحبه ی مهاجرت به کانادا

 • دانش زبانی برای دریافت ویزای کارآفرینی اجباری نیست اما تأثیر زیادی بر قبولی شما در مصاحبه دارد.
 • اطلاعات شما در رابطه با کسب و کار مد نظرتان اهمیت زیادی دارد. بهتر است در این مورد افسر پرونده اشراف شما بر کسب و کارتان را ببیند و از آن مطمئن شود.
 • هرچقدر دانش شما از شهر مقصد بیشتر باشد، شانس شما برای قانع کرده مصاحبه کننده بیشتر است.
 • یکی دیگر از اطلاعاتی که باید داشته باشید آگاهی از کار و سطح رقیبان کاری شما در شهر مقصد است.
 • ارائه اسناد مالی و مالیاتی دقیق و قابل توجیه برای کسب امتیاز و قبولی در مصاحبه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

سرمایه گذاری از طریق خرید یک تجارت فعال در کانادا

در این روش شما با پرداخت هزینه‌ای، کسب و کاری آماده را خریداری کرده و آن را اداره می‌کنید. این روش نیازمند هوشیاری فراوانی است؛ چراکه باید بدانیم که به چه دلیل فروشنده مایل به فروش کسب و کار خود است؛ همین موضوع می‌تواند برای خرید آن تجارت بترسیم یا خطر کنیم!

در این روش باید کسب و کار ارزش‌گذاری شود؛ ریسک آنجاست که تجارت فعال با وجود صورت‌های مالی شفاف یک شرکت در بازار سهام، دارای ارزش حقیقی کمتری بوده و خرید آن با قیمت پیشنهادی، منطقی به نظر نیاید. چراکه خرید سهام یک شرکت، به معنای شراکت در تمام سود و زیان آینده‌ی آن است. بنابراین باید هنگام خرید یک تجارت، به توانایی مدیریت و به سود رسانی آن توسط خودمان اطمینان داشته باشیم. همین موضوع لزوم مشاوره گرفتن از متخصص این حوزه را بیشتر می‌کند.

برای بسیاری از افراد تجاری در سراسر جهان کانادا یک موقعیت مناسب برای شروع یک پروژه‌ی تجاری جدید و یا توسعه یک تجارت موجود است. برنامه اونر اپراتور یکی از مسیرهای مهاجرتی تجاری با استفاده از خرید بیزینس موجود در کاناداست. این مسیر در واقع یکی از انواع مجوز کار (Work Permit) در کانادا محسوب می‌شود

شرایط دریافت اقامت در کانادا با خرید یک تجارت فعال

 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی (دیپلم)
 • داشتن حداقل نمره مدرک آیلتس
 • داشتن سابقه‌ی مدیریتی
 • خرید ۵۱% از بیزینس فعال و یا ایجاد کسب و کار
 • داشتن حداقل سرمایه ۲۰۰ هزار دلار کانادا
 • بازدید از محل کسب و کار قبل از خرید (که باعث کسب امتیاز می‌شود)
 • ارائه‌ی بیزینس پلن
 • داشتن تأییدیه‌ی دولت برای صدور مجوز کار (ارزیابی فرایندLMIA  در این روش بین ۲ تا ۳ ماه است.)
سرمایه گذاری در کانادا
سرمایه گذاری در کانادا

مزایای خرید بیزینس در کانادا

تعلق گرفتن ویزای کار کانادا برای متقاضی اصلی و خانواده‌اش به مدت ۲ سال

اجازه‌ی کار و تحصیل برای همسر فرد متقاضی

تحصیل رایگان فرزندان زیر ۱۸ سال

امکان قرار گرفتن فرزندان در پرونده تا سن حداکثر ۲۲ سال

اخذ اقامت کانادا پس از یک سال فعالیت

سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید ملک در کانادا

سرمایه گذاری در کانادا از راه خرید ملک

با توجه به روند صعودی نرخ ارز در ایران و رشد قیمت ملک در کانادا خرید ملک در کانادا، یکی از روش‌های پر سود سرمایه گذاری در کانادا است. البته برخلاف بعضی از کشورها، شما نمی‌توانید با خرید ملک در کانادا ویزای دائم این کشور را تهیه کنید. اما داشتن ملک در این کشور شما را برای دریافت ویزای مدت دار  کمک خواهد کرد.

نکاتی که قبل از خرید خانه در کانادا باید بدانید

پیش از خرید خانه باید ابتدا حداقل 5 ٪ قیمت خانه را پرداخت کنید. عنوان  این پرداخت، پیش پرداخت (Down payment) است.

مالیات انتقال به میزان 1 ٪ ارزش ملک به قیمت فروش اضافه خواهد شد، این مالیات در هنگام خرید اولین خانه در کانادا به شما تعلق نخواهد گرفت.

احتمال اضافه شدن هزینه های دیگری مانند هزینه ارزیابی و هزینه بیمه وام مسکن نیر وجود دارد.

قرار دادن شرط بازرسی خانه را یکی از شروط قرارداد عنوان کنید تا از نبود مشکلات احتمالی اطمینان حاصل شود.

چنانچه خانه دارای مخزن سوخت باشد، فروشنده موظف به پر کردن مخزن قبل از تغییر مالکیت خواهد بود، مگر اینکه شما توافق دیگری با فروشنده کرده باشید.

بهتر است از یک وکیل یا متخصص این حوزه کمک بگیرید.

در هر سال شما ملزم به پرداخت مالیات بر املاک خواهید بود.

خرید ملک در کانادا
خرید ملک در کانادا

سرمایه گذاری از طریق استارت‌آپ

اگر یک طرح استارتاپی پرسود و عملی در ذهن دارید، کانادا می‌تواند کشور خوبی برای حمایت از طرح شما و سوددهی به شما باشد. این روش برای افراد خلاق و نوآوری که طرحی دانش محور یا بیزنس محور دارند، بسیار مناسب است.

در این روش، باید طرح یا اختراعی با پتانسیل سوددهی داشته باشید. سپس طرح یا نمونه اختراع خود را به یکی از مؤسسات دانش بنیان مورد تأیید اداره‌ی مهاجرت ارائه می‌کنید. اگر بتوانید یکی از آن سازمان‌ها را برای سرمایه‌گذاری روی طرحتان قانع کنید، می‌توانید برای خود و سایر اعضای خانواده‌تان، ویزای کارِ بسته بگیرید. (ویزای کار بسته، به معنای آن است که شخص متقاضی تنها جهت توسعه‌ی طرح خود به کانادا سفر می‌کند و به صورت قانونی،  امکان پرداختن به مشاغل دیگر با این نوع ویزا وجود ندارد.)

شرایط سرمایه گذاری در کانادا از طریق طرح استارت‌آپ

طرح شما نمی‌تواند شفاهاً ارائه شود. بلکه لازم است با متخصصین حوزه‌ی بیزنس پلن نویسی برای استارتاپ، طرحی متقاعد کننده نوشته و آن را ارائه کنید.

در مرحله‌ی اول، طرح شما باید توسط یکی از سازمان‌های مورد تأیید اداره‌ی مهاجرت کانادا حمایت شده باشد؛ یعنی سازمانی پذیرفته باشد که مبلغی بین 75 تا 200 هزار دلار روی طرح یا اختراعتان سرمایه گذاری کند و واحدی تجاری برای توسعه‌ی طرح شما به عنوان یک شرکت سهامی، ثبت شود.

سپس با مدارک مربوط به حمایت سازمان مورد نظر، اقدام به اخذ ویزای کار کرده و جهت توسعه‌ی طرح خود به کانادا سفر خواهید کرد. هنگامی که در حال توسعه‌ی طرح خود در کانادا هستید، می‌توانید به طور هم‌زمان از طریق اداره‌ی مهاجرت اقدام به اخذ اقامت دائم در کانادا کنید.

برای هر پرونده‌ی استارت‌آپ، حداکثر 5 متقاضی می‌توانند معرفی شوند که باید هر کدام مسئولیتی اصلی از طرح را بر عهده داشته باشند و به‌قولی، 10% از تصمیم‌گیری‌های شرکت برعهده‌ی آن‌ها باشد.

داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با حداقل CLB 5 در هر چهار مهارت اصلی که در آزمون‌های معتبر زبان (معمولاً آیلتس) اخذ شده باشد، برای همه‌ی متقاضیان طرح اجباری ا‌ست.

هر فرد باید ثابت کند که هزینه‌ی چندین ماه زندگی در کانادا برای خود و خانواده‌اش را دارد.

اقامت در کانادا
اقامت در کانادا

سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید فرانچایز

خرید فرانچایز، به معنای خرید یک شعبه از یک بیزنس بزرگ است. به آن معنا که با پرداخت مبلغی، امکان استفاده از نام و برند یک تجارت معروف را خواهید داشت. این شیوه‌ی سرمایه گذاری در کانادا، ریسک کمتری دارد اما هزینه‌ی آن بسیار بالاست؛ زیرا علاوه بر هزینه‌های جاری افتتاح یک واحد تجاری، هزینه‌ی استفاده از جلوه‌های بصری و نام و لوگوی برند مورد نظر نیز باید پرداخت شود. بنابراین سرمایه‌ی لازم جهت خرید فرانچایز یک کمپانی، به مراتب بیشتر از سرمایه گذاری جهت خرید یک تجارت فعال خواهد بود.

شرایط خرید فرانچایز در کانادا

در صورت انجام این سرمایه گذاری در کانادا می‌توانید از مواد اولیه و دستورالعمل‌های شرکت اصلی استفاده کنید

شهرت برند کمپانی حامی شما خواهد بود

با انجام این کار دیگر به هزینه‌ی تبلیغات و زمان برای ارائه‌ی برند خود نیاز ندارید

کمپانی به شما پرسنل آموزش دیده معرفی می‌کند یا مسئولیت آموزش پرسنل شما را برعهده می‌گیرد

سرمایه گذاری در کبک کانادا

بزرگ‌ترین ایالت کشور کانادا کبک است. منابع اقتصادی و طبیعی، کمپانی‌ها و دانشگاه‌های معتبر کبک را به یکی از مهاجرپذیرترین ایالات دنیا تبدیل کرده است. سرمایه گذاری در کبک نیز یکی از راه‌های گرفتن اقامت این ایالت است.

شرایط سرمایه گذاری در کبک کانادا

سرمایه‌ی مورد نیاز شما برای سرمایه گذاری در کانادا و اقامت آنی خودتان و خانواده به طور کلی مبلغ 2 میلیون دلار کانادا است که باید اصطلاحاً از راه‌های صحیح کسب شده باشد. این سرمایه می‌تواند به صورت حساب بانکی و یا سند تک برگ قطعی ملک در کبک کانادا باشد که البته موارد نام برده می‌توانند به نام خود شخص یا همسر قانونی وی باشند. از این عدد، مبلغ 1.200.000 دلار کانادا در یک دوره‌ی 5 ساله در یکی از شرکت‌های سرمایه گذاری مورد تایید اداره‌ی مهاجرت کانادا سپرده گذاری می‌شود که پس از پنج سال، بدون سود به صاحب سرمایه بازخواهد گشت.

سرمایه گذاری در کبک
سرمایه گذاری در کبک

ریسک این روش در مقایسه با دیگر روش ها بسیار کم است؛ چرا که دولت کانادا سرمایه گذاری شما را ضمانت می‌کند.

متقاضی باید مدت دو سال از پنج سال اخیر را سابقه‌ی مدیریتی داشته باشد و یا در مشاغل خاص، دو سال سابقه داشته باشد. مشاغلی مانند: پزشکی، جراحی، داروسازی، سهام‌داری بیمارستان، کاسب معتبر دارای پروانه‌ی کسب، وکیل دادگستری…

جمع بندی روش های مهاجرتی به کانادا

فرآیندهای مهاجرتی به طور مداوم در حال تغییر هستند و راهکارهای مهاجرتی هم مدام در حال تغییر است و فرآیندهایی که در این مقاله به آنها اشاره شد ممکن از بعد از مدتی محدود تر شوند. این موضوع اهمیت استفاده از مشاوره از افراد متخصص در این زمینه را نشان می‌دهد. در این مسیر می‌توانید از خدمات مشاوره ای حضوری و آنلاین رایگان کوچینگ استفاده کنید.

در این مسیر با ما در ارتباط باشید:

شما میتوانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.
پیشنهاد میکنم این مقالات را هم بخوانید
مشترک شدن
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
پدرام
پدرام
4 ماه گذشته

مهاجرت کاری به کانادا رو هم اضافه کنید لطفا!

امین رمضانی
کارشناس
4 ماه گذشته
پاسخ دادن به  پدرام

سلام پدرام جان
به زودی مقاله ای جامع درباره مهاجرت کاری به سایت اضافه میکنیم.

ماندانا
ماندانا
4 ماه گذشته

تفاوت استارتاپ و کارآفرینی به غیر از هزینه ای که میکنیم چیه؟
وقتی میگیم استارتاپ یعنی باید حتما خودمون یه استارتاپ داشته باشیم بعد اقدام کنیم؟
کاش یه ویدیو در مورد سرمایه گذاری از طریق استارتاپ در کانادا تولید کنید!
ممنون

پوریا صبور
کارشناس
پوریا صبور
4 ماه گذشته
پاسخ دادن به  ماندانا

خیلی ممون از پیشنهادتون، واقعا نیازه که این موضوع رو در قالب یکی از ویدیوهای آموزشی کوچینگ برای مخاطبون باز کنیم.
تفاوت طرح استارتاپ و کارآفرینی اینه که در کارآفرینی وجه پرداختی شما هزینه اخذ اقامت یا پاسپورت کانادایی شما نمی‌شه و این وجه قابل برگشته ولی در روش استارتاپ با وجود اینکه هزینه کمتره ولی این پول غیر قابل بازگشته.
شما لازم نیست که استارتاپ داشته باشید و فرآیند نوشتن بیزینس مدل و بیزینس پلن و تمام فرآیند مذاکره با شتابدهنده ها را ما برای شما انجام و پیگیری می‌کنیم.
با سپاس از همراهی شما

علیرضا
علیرضا
4 ماه گذشته

آیا در روش کار آفرینی در کانادا میشه جایی را اجاره کرد و کار ایجاد کرد؟!

پوریا صبور
کارشناس
پوریا صبور
4 ماه گذشته
پاسخ دادن به  علیرضا

برنامه مهاجرتی برای اخذ اقامت و پاسپورت کانادا در حوزه کارآفرینی شامل شرایط و ویژگی های خاصی است و شما باید یک طرح تجاری مشخص یا پروژه مشخصی رو برای سرمایه گذاری ارائه دهید و برای حداقل یک شهروند کانادایی اشتغال زایی کنید. این شرایط و مقررات به طور مداوم به روز میشه و برای آگاهیی بیشتر در خصوص این موضوع پیشنهاد می‌کنم فرم انتهای مقاله را پر کنید و موضوع خودتون رو خیلی کوتاه در آن شرح دهید تا مشاورین مهاجرتی ما با شما تماس بگیرند.
با سپاس از همراهی شما

ساینا
ساینا
4 ماه گذشته

سلام وقت بخیر ، من ۲۳ سالم هست و لیسانس حقوق‌دارم و همسرم ۳۰ ساله هستن و دیپلم گرافیک و‌کامپیوتر دارن و چند سال توی شرکت میهن کار میکنه ، فعلا هم بچه نداریم ، میخاستم بپرسم از چه طریقی میتونیم اقامت دائم کانادا رو بگیریم ؟ و این که چقد هزینه برمیداره ؟

پوریا صبور
کارشناس
پوریا صبور
4 ماه گذشته
پاسخ دادن به  ساینا

سلام و درود، بله امکانش هست و هم ویزای کاری و هم تحصیلی کار کردیم ولی متناسب با رشته، تخصص و شرایط شما کاملا فرآیند و هزینه متفاوتی داره، پیشنهاد من اینه که از طریق فرم انتهای مقاله درخواست مشاوره رایگان رو پر کنید تا بتونید با مشاورین مهاجرتی ما در مورد شرایط خودتون صحبت کنید.
با سپاس از توجه و همراهی شما و با موسسه مهاجرتی کوچینگ

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید