روش های سرمایه گذاری در کانادا (آپدیت 2021)

فهرست مطالب

سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر می‌تواند گزینه‌ای بسیار سودمند برای سرمایه‌داران باشد. کانادا از کشورهایی است که به دلایلی که به آن اشاره خواهیم کرد جایی مناسب برای سرمایه‌گذاری است. سرمایه گذاری در کانادا علاوه بر در بر داشتن سود فراوان یکی از بهترین راه‌ها برای مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت این کشور است.

امنیت مالی بالا، اقتصاد باثبات، امکان موفقیت مالی، رشد اقتصادی پیوسته، اقتصاد پویا، وسعت مشاغل، تنوع کسب کار، استقبال و حمایت دولت، سیاست گذاری‌های درست  و … مواردی هستند که سرمایه گذاری در کانادا را به یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

اما اینکه سرمایه گذاری در کانادا چه راه‌هایی دارد مسئله‌ی مهم و چالش برانگیزی است که این مقاله به آن می‌پردازد.

راه‌های سرمایه گذاری در کانادا

برای سرمایه گذاری در کانادا راه‌های بسیاری هست که هر کدام شرایط خاصی دارند.

 • سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی
 • سرمایه گذاری در کبک کانادا
 • سرمایه گذاری از طریق استارتاپ
 • سرمایه گذاری از طریق خرید تجارت فعال
 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری از طریق خرید فرانچایز

 سرمایه گذاری در کانادا از راه کارآفرینی

کارآفرینی یکی از متداول‌ترین راه‌ها برای گرفتن اقامت کانادا و و مهاجرت به این کشور است. شرایط سرمایه گذاری در کانادا از راه کارآفرینی در همه جای این کشور یکسان نیست و استان‌ها و ایالات مختلف شرایط متفاوتی دارند. سرمایه گذار باید این موارد را بررسی کند و مکان هماهنگ با شرایط خود را یافته و اقدام کند.

باید در نظر داشت که حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری کارآفرینی در کانادا ، 200 هزار دلار کانادا است. برای گرفتن ویزای سرمایه گذاری نیاز است که بیزینس پلن جامعی از کار مورد نظرتان آماده‌ی ارائه داشته باشید و بتوانید مصاحبه کننده را قانع کرده و از طرح خود دفاع کنید. همچنین مبلغی را برای سرمایه‌گذاری متعهد شوید. اگر در این مرحله پذیرفته شدید ویزای کار دو ساله‌ای به شما تعلق می‌گیرد. در اکثر استان‌ها قانون است که حداقل یک نفر از اهالی استان یا ایالت محل کارتان را استخدام کنید در صورتی که در این دو سال هیچ تخطی‌ای صورت نگیرد ویزای فرد دائمی می‌شود و PR کانادا را دریافت می‌کند. در این دو سال باید به هر تعهدی موقع پذیرش داده شده عمل شود.

در کیس‌های موفقی که موسسه ما در این زمینه داشته به این جمع بندی رسیدیم که با توجه به قوانین خصوصا در خصوص ملکیت مغازه و استخدام فرد لازم است که کمی بیش از 220 هزار دلار سرمایه گذاری انجام شود. اما نکته مهی که در این خصوص باید بدانید این است که شما لازم نیست در ابتدای فرآیند این مبلغ را پرداخت کنید و حتی اگر بعد از دو سال هیچ پولی سرمایه گذاری نکردید هم تنها اتفاقی برای شما و خانواده شما رخ می‌دهد این است که ویزای شما تمدید نمی‌شود.

سرمایه گذاری در کانادا
سرمایه گذاری در کانادا

مزایای سرمایه گذاری در کانادا از طریق کارآفرینی

 • کوتاهی پروسه‌ی اخذ ویزای کار ؛ 12 الی 14 ماهه
 • نبود نیازی به سرمایه گذاری میلیون دلاری
 • داشتن اختیار در چگونگی خرج کردن سرمایه در کسب و کار و طبق بیزنس پلن خود
 • پایین بودن هزینه‌های دولتی در شیوه‌ی کارآفرینی

نکات مهم و مشترک درباره‌ی کارآفرینی در کانادا

 • همانطور که گفته شد قانون هر استان و ایالت برای پذیرش سرمایه گذار متفاوت است. اما از این میان چند قانون مشترک وجود دارد:
 • متقاضی سرمایه گذاری در کانادا باید مدارکی مستند دال بر مدیریت یک کسب و کار در کشور خود داشته باشد.
 • متقاضی باید طرح و مدارک خود را در قالب پرونده‌ای ارائه دهد. در صورت دریافت امتیاز کافی (که در سایت هر ایالت ارائه می‌شود) به مصاحبه دعوت می‌شود. در مورد مصاحبه کمی جلوتر توضیح مفصلی می‌دهیم.
 • امتیاز دهی با در نظر گرفتن رقیبان شما انجام می‌شود. هرچه امتیاز شما نسبت به رقبا بالاتر باشد، نوبت مصاحبه‌ش شما زودتر خواهد بود.
 • توجه داشته باشید که در انتخاب ایالت مناسب برای سرمایه گذاری در کانادا با فرد یا مؤسسه‌ی معتبر و با تجربه مشورت کنید. چرا که امتیاز شما در ایالات مختلف، متفاوت خواهد بود و این امر در پذیرش یا عدم پذیرش شما بسیار مؤثر است.
 • سود و زیان کسب و کار شما در کانادا برای دریافت ویزای دائمی اعتبار محسوب نمی‌شود. بلکه عمل به تعهدات مالی امتیاز شما برای دریافت این ویزا است.
 • کارآفرینی تولید محور در کانادا اهمیتی به مراتب بیشتر از کسب و کارهای بازرگانی و واردات و صادرات دارد. اگر کارآفرینی شما از نوع دوم است نیاز دارید برای توجیه بیزینس پلن خود بیشتر تلاش کنید.
 • منشاء پولی که می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید باید شفاف باشد. موارد قابل توجیه سود کسب و کار، دارایی همسر یا ارثیه است.

پذیرش در مصاحبه ی مهاجرت به کانادا

 • دانش زبانی برای دریافت ویزای کارآفرینی اجباری نیست اما تأثیر زیادی بر امتیاز و شانس قبولی شما در مصاحبه دارد.
 • اطلاعات شما در رابطه با کسب و کار مد نظرتان اهمیت زیادی دارد. بهتر است در این مورد افسر پرونده اشراف شما بر کسب و کارتان را ببیند و از آن مطمئن شود.
 • هرچقدر دانش شما از شهر مقصد بیشتر باشد، شانس شما برای قانع کرده مصاحبه کننده بیشتر است.
 • یکی دیگر از اطلاعاتی که باید داشته باشید آگاهی از کار و سطح رقیبان کاری شما در شهر مقصد است.
 • ارائه اسناد مالی و مالیاتی دقیق و قابل توجیه برای کسب امتیاز و قبولی در مصاحبه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
سرمایه گذاری در کانادا
سرمایه گذاری در کانادا

سرمایه گذاری از طریق استارت‌آپ 2021

اگر یک طرح استارتاپی پرسود و عملی در ذهن دارید، کانادا می‌تواند کشور خوبی برای حمایت از طرح شما و سوددهی به شما باشد. این روش برای افراد خلاق و نوآوری که طرحی دانش محور یا بیزنس محور دارند، بسیار مناسب است. اما اگر صاحب ایده هم نیستید این روش در ادامه توضیحات یک راهکار ساده برای مهاجرت شما به حساب می‌آید.

تغییرات روش استارتاپ ویزای کانادا در سال 2021

روش استارتاپ ویزا در سال 2021 تغییرات زیادی داشته است و لازم است حتما از این موارد آگاه باشید. مهم ترین تغییر در این بخش این است که از امسال محدودیت تعداد در طرح‌های استارتاپی قرار گرفته است و این روش از امسال تنها 1000 طرح را مورد پذیرش قرار خواهد داد که فرآیند استارتاپ ویزای کانادا را بسیار پیچیده‌تر کرده است.

از طرف دیگر سخت گیری‌های روی طرح‌های استارتاپی چه در زمان تایید ابتدایی و چه تبدیل شدن به PR باعث شده تا موسسه ما این بار با یکی از معتبرترین بانک‌های کانادا همکاری مشترکی داشته باشد و این اطمینان خاطر را برای دریافت قطعی PR به مخاطبین این روش بدهد.

معرفی استارتاپ ویزا به طور کلی

در این روش، باید طرح یا اختراعی با پتانسیل سوددهی داشته باشید. سپس طرح یا نمونه اختراع خود را به یکی از مؤسسات دانش بنیان مورد تأیید اداره‌ی مهاجرت ارائه می‌کنید. اگر بتوانید یکی از آن سازمان‌ها را برای سرمایه‌گذاری روی طرحتان قانع کنید، می‌توانید برای خود و سایر اعضای خانواده‌تان، ویزای کارِ بسته بگیرید. (ویزای کار بسته، به معنای آن است که شخص متقاضی تنها جهت توسعه‌ی طرح خود به کانادا سفر می‌کند و به صورت قانونی،  امکان پرداختن به مشاغل دیگر با این نوع ویزا وجود ندارد.)

شرایط سرمایه گذاری در کانادا از طریق طرح استارت‌آپ

طرح شما نمی‌تواند شفاهاً ارائه شود. بلکه لازم است با متخصصین حوزه‌ی بیزنس پلن نویسی برای استارتاپ، طرحی متقاعد کننده نوشته و آن را ارائه کنید.

اگر خودتان صاحب ایده باشید که ما روی نوشتن بیزینس پلن هم به شما کمک خواهیم کرد ولی تضمینی برای دریافت نامه حمایتی نخواهیم داشت. ولی اگر طرح را ما آماده کرده باشیم ضمانت دریافت نامه حمایتی را به شما خواهیم داد. این فرآیند حدود 12 تا 14 ماه زمان می‌برد.

سپس با مدارک مربوط به حمایت سازمان مورد نظر، اقدام به اخذ ویزای کار کرده و جهت توسعه‌ی طرح خود به کانادا سفر خواهید کرد. هنگامی که در حال توسعه‌ی طرح خود در کانادا هستید، می‌توانید به طور هم‌زمان از طریق اداره‌ی مهاجرت اقدام به اخذ اقامت دائم در کانادا کنید.

برای هر پرونده‌ی استارت‌آپ، حداکثر 5 متقاضی می‌توانند معرفی شوند که باید هر کدام مسئولیتی اصلی از طرح را بر عهده داشته باشند و به‌قولی، 10% از تصمیم‌گیری‌های شرکت برعهده‌ی آن‌ها باشد.

داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با حداقل CLB 5 در هر چهار مهارت اصلی که در آزمون‌های معتبر زبان (معمولاً آیلتس) اخذ شده باشد، برای همه‌ی متقاضیان طرح اجباری ا‌ست.

هر فرد باید ثابت کند که هزینه‌ی چندین ماه زندگی در کانادا برای خود و خانواده‌اش را دارد.

اقامت در کانادا
اقامت در کانادا

سرمایه گذاری در کبک کانادا

بزرگ‌ترین ایالت کشور کانادا کبک است. منابع اقتصادی و طبیعی، کمپانی‌ها و دانشگاه‌های معتبر کبک را به یکی از مهاجرپذیرترین ایالات دنیا تبدیل کرده است. سرمایه گذاری در کبک نیز یکی از راه‌های گرفتن اقامت این ایالت است. این روش بیش از یک سال بود که تعلیق شده ولی از حوالی اردیبهشت 1400 دوباره بازگشایی می‌شود. ظرفیت این طرح برای ایرانی‌ها سالانه 150 نفر است که موسسه ما در دوره‌های قبلی بیش از 50 نفر ساله از این ظرفیت را به خود اختصاص داده است.

شرایط سرمایه گذاری در کبک کانادا

این سرمایه می‌تواند به صورت حساب بانکی و یا سند تک برگ قطعی ملک در کبک کانادا باشد که البته موارد نام برده می‌توانند به نام خود شخص یا همسر قانونی وی باشند. مبلغ 1.200.000 دلار کانادا در یک دوره‌ی 5 ساله در یکی از شرکت‌های سرمایه گذاری مورد تایید اداره‌ی مهاجرت کانادا سپرده گذاری می‌شود که پس از پنج سال، بدون سود به صاحب سرمایه بازخواهد گشت.

اما نگران این مبلغ نباشید، بانک‌های معتبر کانادا می‌توانند این مبلغ را به جای شما سرمایه گذاری کنند و شما تنها با پرداخت 350 هزار دلار کانادا بابت 5 سال خواب سرمایه 1 میلیون دلاری بانک به جای شما پرداخت میکنید.

سرمایه گذاری در کبک
سرمایه گذاری در کبک

ریسک این روش در مقایسه با دیگر روش ها بسیار کم است؛ چرا که دولت کانادا سرمایه گذاری شما را ضمانت می‌کند. از دیگر مزایا کبک نداشتن شرط مدرک ، سن ، زبان ، سابقه مدیریت و کار است.

مراحل سرمایه گذاری کبک 2021

کل پروسه بین 2.5 تا 3 سال زمان می‌برد. و شما در ابتدای کار تنها کافی است مبلغ 5 هزار دلار کانادا برای شروع کار و عقد قرارداد پرداخت کنید و بعد از آن فایل نامبر کبک را دریافت میکنید. و طی حدود 18 ماه وقت مصاحبه‌ای برای شما ترتیب داده می‌شود که بنا به شرایط روز ممکن است به صورت اسکایپی یا حضوری در خود کبک یا مالزی انجام شود. چنانچه در این مصاحبه با موفقیت بیرون بیایید فرصت 90 روزه برای پرداخت 350 هزار دلار به واسطه‌های مالی را خواهید داشت. بعد از چند ماه فایل نامبر فدرال شما آماده می‌شود و با طی مراحلی 2 تا 4 ماهه به ویزای اقامتی شما منجر خواهد شد.

سرمایه گذاری از طریق خرید یک تجارت فعال در کانادا

در این روش شما با پرداخت هزینه‌ای، کسب و کاری آماده را خریداری کرده و آن را اداره می‌کنید. این روش نیازمند هوشیاری فراوانی است؛ چراکه باید بدانیم که به چه دلیل فروشنده مایل به فروش کسب و کار خود است؛ همین موضوع می‌تواند برای خرید آن تجارت بترسیم یا خطر کنیم!

در این روش باید کسب و کار ارزش‌گذاری شود؛ ریسک آنجاست که تجارت فعال با وجود صورت‌های مالی شفاف یک شرکت در بازار سهام، دارای ارزش حقیقی کمتری بوده و خرید آن با قیمت پیشنهادی، منطقی به نظر نیاید. چراکه خرید سهام یک شرکت، به معنای شراکت در تمام سود و زیان آینده‌ی آن است. بنابراین باید هنگام خرید یک تجارت، به توانایی مدیریت و به سود رسانی آن توسط خودمان اطمینان داشته باشیم. همین موضوع لزوم مشاوره گرفتن از متخصص این حوزه را بیشتر می‌کند.

برای بسیاری از افراد تجاری در سراسر جهان کانادا یک موقعیت مناسب برای شروع یک پروژه‌ی تجاری جدید و یا توسعه یک تجارت موجود است. برنامه اونر اپراتور یکی از مسیرهای مهاجرتی تجاری با استفاده از خرید بیزینس موجود در کاناداست. این مسیر در واقع یکی از انواع مجوز کار (Work Permit) در کانادا محسوب می‌شود

شرایط دریافت اقامت در کانادا با خرید یک تجارت فعال

 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی (دیپلم)
 • داشتن حداقل نمره مدرک آیلتس
 • داشتن سابقه‌ی مدیریتی
 • خرید ۵۱% از بیزینس فعال و یا ایجاد کسب و کار
 • داشتن حداقل سرمایه ۲۰۰ هزار دلار کانادا
 • بازدید از محل کسب و کار قبل از خرید (که باعث کسب امتیاز می‌شود)
 • ارائه‌ی بیزینس پلن
 • داشتن تأییدیه‌ی دولت برای صدور مجوز کار (ارزیابی فرایندLMIA  در این روش بین ۲ تا ۳ ماه است.)
سرمایه گذاری در کانادا
سرمایه گذاری در کانادا

مزایای خرید بیزینس در کانادا

تعلق گرفتن ویزای کار کانادا برای متقاضی اصلی و خانواده‌اش به مدت ۲ سال

اجازه‌ی کار و تحصیل برای همسر فرد متقاضی

تحصیل رایگان فرزندان زیر ۱۸ سال

امکان قرار گرفتن فرزندان در پرونده تا سن حداکثر ۲۲ سال

اخذ اقامت کانادا پس از یک سال فعالیت

سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید ملک در کانادا

سرمایه گذاری در کانادا از راه خرید ملک

با توجه به روند صعودی نرخ ارز در ایران و رشد قیمت ملک در کانادا خرید ملک در کانادا، یکی از روش‌های پر سود سرمایه گذاری در کانادا است. البته برخلاف بعضی از کشورها، شما نمی‌توانید با خرید ملک در کانادا ویزای دائم این کشور را تهیه کنید. اما داشتن ملک در این کشور شما را برای دریافت ویزای مدت دار  کمک خواهد کرد.

نکاتی که قبل از خرید خانه در کانادا باید بدانید

پیش از خرید خانه باید ابتدا حداقل 5 ٪ قیمت خانه را پرداخت کنید. عنوان  این پرداخت، پیش پرداخت (Down payment) است.

مالیات انتقال به میزان 1 ٪ ارزش ملک به قیمت فروش اضافه خواهد شد، این مالیات در هنگام خرید اولین خانه در کانادا به شما تعلق نخواهد گرفت.

احتمال اضافه شدن هزینه های دیگری مانند هزینه ارزیابی و هزینه بیمه وام مسکن نیر وجود دارد.

قرار دادن شرط بازرسی خانه را یکی از شروط قرارداد عنوان کنید تا از نبود مشکلات احتمالی اطمینان حاصل شود.

چنانچه خانه دارای مخزن سوخت باشد، فروشنده موظف به پر کردن مخزن قبل از تغییر مالکیت خواهد بود، مگر اینکه شما توافق دیگری با فروشنده کرده باشید.

بهتر است از یک وکیل یا متخصص این حوزه کمک بگیرید.

در هر سال شما ملزم به پرداخت مالیات بر املاک خواهید بود.

خرید ملک در کانادا
خرید ملک در کانادا

سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید فرانچایز

خرید فرانچایز، به معنای خرید یک شعبه از یک بیزنس بزرگ است. به آن معنا که با پرداخت مبلغی، امکان استفاده از نام و برند یک تجارت معروف را خواهید داشت. این شیوه‌ی سرمایه گذاری در کانادا، ریسک کمتری دارد اما هزینه‌ی آن بسیار بالاست؛ زیرا علاوه بر هزینه‌های جاری افتتاح یک واحد تجاری، هزینه‌ی استفاده از جلوه‌های بصری و نام و لوگوی برند مورد نظر نیز باید پرداخت شود. بنابراین سرمایه‌ی لازم جهت خرید فرانچایز یک کمپانی، به مراتب بیشتر از سرمایه گذاری جهت خرید یک تجارت فعال خواهد بود.

شرایط خرید فرانچایز در کانادا

در صورت انجام این سرمایه گذاری در کانادا می‌توانید از مواد اولیه و دستورالعمل‌های شرکت اصلی استفاده کنید

شهرت برند کمپانی حامی شما خواهد بود

با انجام این کار دیگر به هزینه‌ی تبلیغات و زمان برای ارائه‌ی برند خود نیاز ندارید

کمپانی به شما پرسنل آموزش دیده معرفی می‌کند یا مسئولیت آموزش پرسنل شما را برعهده می‌گیرد

جمع بندی روش های مهاجرتی به کانادا

فرآیندهای مهاجرتی به طور مداوم در حال تغییر هستند و راهکارهای مهاجرتی هم مدام در حال تغییر است و فرآیندهایی که در این مقاله به آنها اشاره شد ممکن از بعد از مدتی محدود تر شوند. این موضوع اهمیت استفاده از مشاوره از افراد متخصص در این زمینه را نشان می‌دهد. در این مسیر می‌توانید از خدمات مشاوره ای حضوری و آنلاین رایگان کوچینگ استفاده کنید.

شما میتوانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.
پیشنهاد میکنم این مقالات را هم بخوانید
مشترک شدن
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
پدرام

مهاجرت کاری به کانادا رو هم اضافه کنید لطفا!

امین رمضانی

سلام پدرام جان
به زودی مقاله ای جامع درباره مهاجرت کاری به سایت اضافه میکنیم.

ماندانا

تفاوت استارتاپ و کارآفرینی به غیر از هزینه ای که میکنیم چیه؟
وقتی میگیم استارتاپ یعنی باید حتما خودمون یه استارتاپ داشته باشیم بعد اقدام کنیم؟
کاش یه ویدیو در مورد سرمایه گذاری از طریق استارتاپ در کانادا تولید کنید!
ممنون

پوریا صبور

خیلی ممون از پیشنهادتون، واقعا نیازه که این موضوع رو در قالب یکی از ویدیوهای آموزشی کوچینگ برای مخاطبون باز کنیم.
تفاوت طرح استارتاپ و کارآفرینی اینه که در کارآفرینی وجه پرداختی شما هزینه اخذ اقامت یا پاسپورت کانادایی شما نمی‌شه و این وجه قابل برگشته ولی در روش استارتاپ با وجود اینکه هزینه کمتره ولی این پول غیر قابل بازگشته.
شما لازم نیست که استارتاپ داشته باشید و فرآیند نوشتن بیزینس مدل و بیزینس پلن و تمام فرآیند مذاکره با شتابدهنده ها را ما برای شما انجام و پیگیری می‌کنیم.
با سپاس از همراهی شما

علیرضا

آیا در روش کار آفرینی در کانادا میشه جایی را اجاره کرد و کار ایجاد کرد؟!

پوریا صبور

برنامه مهاجرتی برای اخذ اقامت و پاسپورت کانادا در حوزه کارآفرینی شامل شرایط و ویژگی های خاصی است و شما باید یک طرح تجاری مشخص یا پروژه مشخصی رو برای سرمایه گذاری ارائه دهید و برای حداقل یک شهروند کانادایی اشتغال زایی کنید. این شرایط و مقررات به طور مداوم به روز میشه و برای آگاهیی بیشتر در خصوص این موضوع پیشنهاد می‌کنم فرم انتهای مقاله را پر کنید و موضوع خودتون رو خیلی کوتاه در آن شرح دهید تا مشاورین مهاجرتی ما با شما تماس بگیرند.
با سپاس از همراهی شما

ساینا

سلام وقت بخیر ، من ۲۳ سالم هست و لیسانس حقوق‌دارم و همسرم ۳۰ ساله هستن و دیپلم گرافیک و‌کامپیوتر دارن و چند سال توی شرکت میهن کار میکنه ، فعلا هم بچه نداریم ، میخاستم بپرسم از چه طریقی میتونیم اقامت دائم کانادا رو بگیریم ؟ و این که چقد هزینه برمیداره ؟

پوریا صبور

سلام و درود، بله امکانش هست و هم ویزای کاری و هم تحصیلی کار کردیم ولی متناسب با رشته، تخصص و شرایط شما کاملا فرآیند و هزینه متفاوتی داره، پیشنهاد من اینه که از طریق فرم انتهای مقاله درخواست مشاوره رایگان رو پر کنید تا بتونید با مشاورین مهاجرتی ما در مورد شرایط خودتون صحبت کنید.
با سپاس از توجه و همراهی شما و با موسسه مهاجرتی کوچینگ

برای دریافت اطلاعات فرم زیر را پر کنید