شرایط کلی تحصیل در آلمان

فهرست مطالب

کشور آلمان در اروپای غربی و مرکزی قرار دارد. این کشور یکی از کشورهای صنعتی محسوب می شود و جزء کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز می باشد. به دلیل اینکه آلمان یکی از کشورهای ثروتمند محسوب می‌شود دانشگاه های بسیار معتبری در این کشور تاسیس شده است و افراد می توانند برای تحصیل به کشور فوق مهاجرت کنند. در دانشگاه های آلمان، کیفیت آموزش و تنوع رشته های تحصیلی بسیار بالا می باشد.

افرادی که قصد دارند به کشور مورد نظر برای تحصیل و یا کار مهاجرت کنند باید ابتدا تمامی شرایط را بسنجند. شرایط تحصیلی در آلمان برای دانشجویان بین المللی بسیار مناسب است و افراد می‌توانند در رشته مورد نظر تحصیلات تکمیلی خود را بگذرانند. در تمام دنیا به دلیل شرایط مساعد، مهاجرت به قصد تحصیل به کشور آلمان فوق العاده زیاد است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی مهاجرت به آلمان و دریافت ویزا، به وبسایت رسمی این کشور مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی

متقاضیان در هر مقطعی از مدرسه یا دانشگاه می توانند بعد از پذیرش از مرکز مورد نظر در آلمان اقدام به دریافت ویزا تحصیلی نمایند. برای دریافت ویزای تحصیلی مدارکی مورد نیاز است که در ادامه اشاره می نماییم

 • مدارک اصلی شامل شناسنامه و کارت ملی
 • ریز نمرات به همراه آخرین مدرک تحصیلی
 • مدرک زبان( برای ویزای تحصیلی به آلمان، متقاضیان باید دارای مدرک زبان آلمانی B2 و یا آیلتس 6 باشند)
 • تاییدیه مبنی بر تمکن مالی
 • عکس رنگی و تمام رخ
 • ارائه نامه پذیرش از سوی مرکز مورد نظر در این کشور
 • پاسپورت معتبر
 • بیمه درمانی ( مدت اعتبار این بیمه نود روز است)

و بعد از آماده شدن تمامی مدارک، متقاضی مهاجرت به آلمان باید فرم درخواست ویزا را شخصاً تکمیل نماید. هزینه درخواست ویزای تحصیلی آلمان ۷۵ یورو است و مدت اعتبار آن سه ماه است. متقاضیان بعد از مهاجرت به آلمان می توانند مدت اعتبار ویزای تحصیلی را یک الی دو سال تمدید کنند.

هزینه تحصیل در آلمان

بیشترین هزینه ای که افراد مهاجر برای تحصیل در آلمان می پردازند مربوط به محل زندگی است. البته دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با توجه به شرایط تحصیل در این کشور در ساعت های مشخصی در هفته به کار نیز بپردازند تا هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را تامین نمایند.

از دیگر هزینه هایی که دانشجویان و افراد مهاجر به هنگام تحصیل باید متحمل شوند می توان به هزینه خورد و خوراک، پوشاک، سلامت اشاره کرد. در این کشور افراد بعد از پایان تحصیلات و برای یافتن شغل مناسب به متناسب با رشته تحصیلی خود می‌توانند ویزای جستجوی کار را دریافت نمایند.

پول

مزایای تحصیل در آلمان

در دانشگاه های آلمان شرایط بسیار مناسبی برای دانشجویان بین المللی  فراهم شده است. از مهمترین امتیازات و مزایای تحصیل در آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای برخی از دانشجویان با توجه به شرایطی مشخص، تحصیل رایگان می باشد.
 • افرادی که دارای یکی از دو مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی باشند می توانند در دانشگاه های آلمان تحصیل کنند.
 • دانشجویان می توانند حین تحصیل مشغول به کار شوند.
 • آلمان کشوری با اقتصاد قوی و امنیت بالا می باشد
 • نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است
 • دانشجویان می توانند ویزای همراه را نیز دریافت نمایند
 • دانشجویان بعد از تحصیل می توانند اقامت دائم را برای اشتغال خود دریافت نمایند
 • دانشجویان مقطع دکترا می توانند در زمان‌ تحصیل حقوق نیز دریافت کنند.
 • دانشجویان برای تحصیل و اقامت باید تمکن مالی داشته باشند. تمکن هم‌اکنون تقریباً ۱۱ هزار یورو است و این پول بلوکه شده است، ماهیانه بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو از این پول آزاد می‌شود و افراد می توانند آن را برداشت نمایند.

امتیازات تحصیل در این کشور بسیار بالا می باشد، بنابراین افراد بسیار زیادی از کشورهای مختلف از جمله ایران متقاضی مهاجرت به کشور آلمان هستند.

 بیشتر دروس در مقطع کارشناسی  دانشگاه‌های این کشور به زبان آلمانی تدریس می‌شود. بنابراین دانشجویان باید تسلط کافی به این زبان داشته باشند تا بتوانند دوره چهار ساله کارشناسی را با موفقیت بگذارنند.

امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

در بیشتر رشته های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشجویان در آلمان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی فراهم شده است. اگر در این رشته ها دانشجو دارای مدرک زبان انگلیسی باشد به راحتی می تواند مشغول به تحصیل شود. تمامی دروس بسیاری از دوره ها در دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

شرایط تحصیل در آلمان

قانون تحصیل در آلمان به گونه ای است که دانشجویان باید قبل از ورود به مقطع کارشناسی یک دوره یک ساله را در کالج بگذرانند. در سیستم آموزشی آلمان مقطع دیپلم سیزده ساله است و دانشجویان بعد از دریافت دیپلم باید دوره یکساله کالج را برای ورود به مقطع کارشناسی با موفقیت طی کنند. در کالج زبان آلمانی نیز تدریس می شود. اگر دانشجویان مقطع کارشناسی، دو ترم دانشگاهی را با ۳۵  واحد پاس شده بگذرانند دیگر نیازی به گذراندن دوره یک ساله کالج ندارند.

شایان ذکر است که دانشجویان ایرانی هم اگر یک سال در دانشگاه سراسری و آزاد تحصیل کرده باشند و یا دارای مدرک کاردانی باشند نیازی به گذراندن دوره یکساله کالج ندارند. از دیگر شرایط برتر تحصیل در کشور مورد نظر می توان به این نکته اشاره کرد که افرادی که دارای مدرک B2 آلمانی باشند  می توانند با گذراندن دوره کالج و تبدیل مدرک به C1 از تحصیل رایگان برخوردار شوند. در رشته پزشکی دانشجویان متقاضی باید مدرک زبان آلمانی داشته باشند. دانشجویان پزشکی هم اگر دارای مدرک B2 آلمانی باشند، تحصیل آن ها نهایتاً تا مبلغ ۵ هزار یورو رایگان است.

تحصیل

جمع بندی

به دلیل شرایط اقتصادی آلمان امروزه تعداد افرادی که متقاضی تحصیل در این کشور هستند به شدت افزایش پیدا کرده است. مزایا و شرایط تحصیل در آلمان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی برای دانشجویان و افراد متقاضی به مراتب بیشتر است. افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی، ابتدا باید پذیرش خود را از مرکز مورد نظر دریافت نمایند و بعد اقدام به دریافت ویزا نمایند که مدت اعتبار این ویزا سه ماه است و قابل تمدید نیز می باشد.

دانشجویان بعد از اقامت در آلمان نیز می توانند اقدام به دریافت ویزای همراه نمایند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با مدیریت هزینه در این کشور به راحتی و در رشته و مقطع مورد نظر خود تحصیل کنند. هزینه تحصیل و زندگی در آلمان با توجه به سبک و شهر انتخاب شده برای زندگی متفاوت می‌باشد، بنابراین دانشجویان باید شهری را برای سکونت انتخاب نمایند که هزینه کلی زندگی و تحصیل در آن نسبت به دیگر شهرها پایین تر باشد.

شما میتوانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.
پیشنهاد میکنم این مقالات را هم بخوانید
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

برای دریافت اطلاعات فرم زیر را پر کنید