شرایط کلی تحصیل در ایتالیا

فهرست مطالب

ایتالیا کشوری است که رتبه مناسبی از نظر اقتصادی دارد و افراد بسیاری برای تحصیل و اشتغال به این کشور مهاجرت می کنند. این کشور بعد از همه ‌گیری کرونا با واکسیناسیون سراسری مرزهای خود را به روی مسافران گشوده است. مرزهای این کشور برای ایرانیانی که با اهداف غیر گردشگری که شامل مهاجرت کاری و تحصیلی می شود باز می باشد. افراد متقاضی باید قبل از مهاجرت، با شرایط تحصیل در ایتالیا آشنا شوند. سیستم آموزشی در این کشور کاملاً یکپارچه است و به سه دوره تحصیلات اولیه، ثانویه و تحصیلات دانشگاهی تقسیم بندی می شود.

افراد بعد از پذیرش از دانشگاه های این کشور، به راحتی با دریافت ویزای دانشجویی می توانند به کشور ایتالیا مهاجرت کنند. شرایط بورسیه تحصیلی برای تمامی دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های ایتالیا فراهم شده است که بسیاری از هزینه های خورد و خوراک، مسکن و هزینه شهریه دانشگاه ها را تحت پوشش قرار می دهد، همچنین حدود ۷۰ درصد از هزینه های حمل و نقل نیز تحت پوشش بورسیه تحصیلی می باشد. در دانشگاه های ایتالیا امکان تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا وجود دارد.  دوره تحصیلی در مقطع پزشکی در کشور فوق شش سال  و در رشته دندانپزشکی پنج سال است.

اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به ایتالیا را می‌توانید از طریق وبسایت رسمی این کشور دریافت نمایید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

فقط دانشجویان بین المللی می توانند بعد از پذیرش در دانشگاه مورد نظر به جمع آوری مدارک خود اقدام کنند. از مهمترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاسپورت دارای اعتبار
 • ویزای تحصیلی که در پاسپورت درج شده است
 • عکس پرسنلی جدید و به صورت تمام رخ
 • فرم های درخواست ویزا به صورت تکمیل شده
 • رزومه تحصیلی و کاری
 • لیست آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات به صورت ترجمه شده
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • بلیط پرواز و کپی آن، همچنین محل اقامت باید مشخص شود
 • نامه تایید شده درباره وضعیت و تمکن مالی
 • ارائه طرح تحقیقاتی
 • مدارک آزمون بین المللی مانند: آیلتس، تافل و دولینگو( مدرک آیلتس ۶ به بالا، دولینگو ۱۲۰ به بالا، تافل ۹۰ به بالا(
 • بیمه درمانی  و رسید تمام پرداخت های مالی

هزینه های تحصیل در ایتالیا

برای مردم ایتالیا تحصیل در دوره های قبل از دانشگاه و دانشگاه های دولتی رایگان است. به دلیل این که بیشتر دانشگاه های این کشور دولتی هستند هزینه تحصیل در مقاطع دانشگاهی رایگان است، البته برای دانشجویان بین المللی دیگر کشورها که مورد پذیرش دانشگاه های ایتالیا قرار گرفته اند رایگان نیست ولی هزینه تحصیل برای این دانشجویان ارزان می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا به مراتب بیشتر از دانشگاه های دولتی است.

شرایط دریافت ویزا برای تحصیل در ایتالیا

دانشجویان باید برای تحصیل در این کشور اقدام به دریافت ویزا نمایند. تنها دانشجویان برخی از کشورهایی اروپایی از این قانون و قاعده مستثنی هستند. اعتبار ویزایی که برای تحصیل در کشور مورد نظر صادر می شود فقط یک سال است. البته این ویزا برای گذراندن دوره امتحانی قابل تمدید است. دانشجویان در حین تحصیل می توانند در هفته فقط بیست ساعت کار کنند.

پاسپورت

شرایط تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

نمره زبان برای هر مقطع و هر دانشگاه در کشور ایتالیا متفاوت است. بسیاری از دانشگاه های ایتالیا مراحل پذیرش را به صورت مصاحبه آنلاین و آزمون برگزار می کنند و در این دانشگاه ها در مرحله پذیرش نیازی به مدرک زبان تافل یا آیلتس نمی باشد. دانشجویان بین المللی می توانند قبل از پذیرش و تحصیل ابتدا با لیست دانشگاه هایی که بدون مدرک زبان دانشجو پذیرش می کنند آشنا شوند.

مزایای تحصیل در ایتالیا

دانشجویانی که در دانشگاه های ایتالیا مشغول به تحصیل هستند در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی هزینه کمتری را پرداخت می کنند. در دانشگاه های ایتالیا دانشجویان می توانند در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به ادامه تحصیل بپردازند. در ایتالیا معمولاً دوره های آموزشی وجود دارند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و دانشجویان می‌توانند فقط با ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل بدون اینکه به زبان ایتالیایی مسلط باشند در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوند. بیشتر دانشگاه های کشور مورد نظر دولتی می باشند و هزینه های تحصیل بسیار کم است، همچنین شرایط پذیرش آن نسبت به دانشگاه های خصوصی به مراتب آسان تر است.

سطح کیفی آموزش در دانشگاه های ایتالیا بسیار بالا می باشد، چون این دانشگاه ها جزو دانشگاه های برتر در جهان محسوب می شوند. ایتالیا کشور و جامعه چند فرهنگی است و دانشجویان بین المللی به هنگام تحصیل در این کشور به هیچ عنوان احساس غربت و یا انزوا نمی کنند و در این کشور معمولاً آمار نژادپرستی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است. از مزایای دیگر تحصیل در کشور فوق می توان به یافتن فرصت شغلی مناسب بعد از تحصیل اشاره کرد. دانشجویان بعد از اتمام تحصیل می توانند با دریافت ویزای کاری، شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند. امکان تمدید ویزای تحصیلی، همچنین ویزای کاری برای تمامی دانشجویان در ایتالیا وجود دارد.

پرمتقاضی ترین رشته های تحصیلی در ایتالیا

رشته های تحصیلی بسیار زیادی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کشور ایتالیا وجود دارند که فقط به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و نیازی نیست که دانشجویان به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشند. در ادامه  اسامی بهترین رشته های تحصیلی که  در این کشور بسیار پرطرفدار هستند  را ذکر می کنیم

 • معماری و عمران
 • علوم انسانی
 • کامپیوتر و تکنولوژی
 • هنر و طراحی
 • پزشکی
 • مطالعات انسانی

کسانی که قصد دارند در مقطع پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های ایتالیا ادامه تحصیل دهند باید نمره لازم در آزمون imat را که  شامل دروس ریاضی، زیست، شیمی و هوش می شود را کسب کنند. این آزمون در کشورهای همسایه ایران برگزار می شود. توجه به این نکته ضروری است که در رشته داروسازی نیازی به این آزمون نیست.

تحصیل

جمع بندی

ایتالیا کشوری است که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با مهاجرت به این کشور با فرهنگ، هنر و جاذبه‌های فراوان این کشور در حین تحصیل آشنا شوند. بهتر است ابتدا افراد قبل از مهاجرت تحصیلی و یا کاری تمامی شرایط مورد نیاز برای مهاجرت به این کشور را بسنجند و بعد از پذیرش در دانشگاه مورد نظر مدارک مورد نیاز را آماده نمایند. شرایط بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا به نفع دانشجویان میباشند و بسیاری از هزینه ها تحت پوشش این بورسیه است. دانشجویان بعد از گذشت ۶ ماه بعد از مهاجرت می توانند اقدام به دریافت ویزای همراه نمایند که پروسه دریافت این ویزا نسبتاً کوتاه مدت است.

شما میتوانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.
پیشنهاد میکنم این مقالات را هم بخوانید
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

برای دریافت اطلاعات فرم زیر را پر کنید