راهنمای جامع مهاجرت به آلمان آپدیت ۲۰۲۰

آیا قصد مهاجرت به آلمان دارید اما با روش‌های انجام این کار آشنایی ندارید؟ آیا به دنبال اطلاعات کاملی در خصوص شرایط اخذ ویزا و اقامت آلمان هستید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، پس این پست مناسب شماست.

برخی از ملیت‌ها باید برای تفریح، زندگی، کار یا تحصیل در آلمان برای اخذ ویزای آلمان یا اقامت اقدام کنند. قبل از سفر به آلمان، مهم است که شرایط ویزای آلمان را بررسی کنید؛ در غیر این صورت ممکن است از ورود منع شوید.

به طور کلی، اگر شهروند اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA ؛ EU به علاوه ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ) یا سوئیس باشید، به ویزای آلمان (کوتاه مدت) یا اقامت (بلند مدت) احتیاج ندارید. شهروندان خارج از اروپا معمولاً باید قبل از مهاجرت به آلمان نسبت به اخذ ویزا اقدام کنند.

در این راهنما توضیح می‌دهیم که چه کسی برای رفتن به آلمان ویزا نیاز داشته و شرایط اخذ این ویزا چیست.

چه کسانی برای مهاجرت به آلمان به ویزا نیاز دارند؟

شرایط ویزای آلمان برای اتباع EU / EEA / سوئیس

جمهوری فدرال آلمان یکی از 26 کشور عضو حوزه شنگن است و شرایط حرکت آزاد برای شهروندان کشورهای زیر را فراهم می کند:

اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس.

اگر شما تبعه یكی از كشورهای اتحادیه اروپا یا EEA باشید، نیازی به ویزا یا مجوز دیگری برای بازدید، زندگی، كار یا تحصیل در آلمان ندارید. تمام اتباع اتحادیه اروپا و EEA می توانند فقط با گذرنامه یا کارت شناسایی معتبر وارد آلمان شده، اقامت داشته یا کار کنند؛ اگرچه باید در اداره ثبت نام ساکنین در شهری که در طی سه ماه از ورود به کشور زندگی می کنید ثبت نام کنید.

اگر خودتان تابعیت EU / EEA را ندارید، اما می‌خواهید به یکی از اعضای خانواده‌تان در آلمان بپیوندید، بسته به ملیت خود، مجبور خواهید شد برای ورود به این کشور نسبت به اخذ ویزای آلمان اقدام کنید و کارت اقامت دریافت کنید.

شرایط ویزای آلمان برای اتباع غیر اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس

شرایط مهاجرت به آلمان و اخذ ویزا برای کشورهای خارج از اتحادیه اروپا متفاوت است. برخی از شهروندان غیر اتحادیه اروپا به ویزای ورود به آلمان (ویزای شینگن) احتیاج دارند و تقریباً هر کس دیگری برای ماندن بیش از 90 روز به اجازه اقامت آلمان نیاز دارد.

شهروندان برخی کشورها از جمله استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، جمهوری کره، نیوزلند و ایالات متحده، به علاوه چند کشور از آمریکای مرکزی و جنوبی برای ورود به آلمان برای اقامت حداکثر سه ماه (90 روز) نیاز به ویزای شینگن ندارند. اما در صورتی که فرد قصد داشته باشد بیش از 3 ماه در آلمان بماند و یا کار کند، باید به صورت رسمی نسبت به اخذ ویزا اقدام کند.

روشهای مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق کار

اگر شما عضو یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، EEA یا سوئیس باشید، می توانید بدون محدودیت در آلمان کار کنید. در غیر این صورت برای کار کردن در آلمان، به ویزای کار نیاز خواهید داشت. مسئولیت درخواست ویزا بر عهده فرد است نه کارفرما؛ گرچه برخی از کارفرماها می‌توانند در گرفتن این ویزا به شما کمک کرده و اطمینان حاصل کنند همه چیز با موفقیت در حال پیشرفت است. معمولاً برای اخذ ویزا برای مهاجرت از طریق کار، به 1 الی 3 ماه زمان نیاز است. برخی از مدارک لازم جهت مهاجرت به آلمان از طریق کار عبارت است از:

  • دو فرم درخواست تکمیل شده (این دو فرم باید امضا و ارسال شوند.)
  • دو عکس گذرنامه
  • گذرنامه با تاریخ اعتبار
  • گواهی بیمه درمانی – این گواهی باید از طرف کارفرمای آلمانی صادر شود.
  • قرارداد کار یا پیشنهاد شغل- این اطلاعات باید شامل توضیحات مربوط به حقوق و شرح شغل شما باشد
  • CV به روز – شامل مدارک تحصیلی و تجربه کاری
  • اثبات صلاحیت – این مدرک شامل گواهینامه ها و دیپلم‌ها است
  • اطلاعات شخصی – جزئیات دقیق و مدت اقامت شما در آلمان
  • اثبات سابقه کیفری پاک

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل یکی از بهترین روش‌های مهاجرت خصوصاً برای ایرانیان است. در صورتی که تا کنون موفق به اخذ پذیرش از سوی دانشگاه‌های آلمان نشده‌اید، میتوانید یک ویزای 3 ماهه دانشجویی بدون اجازه کار دریافت کرده و به صورت حضوری نسبت به اخذ پذیرش از دانشگاه، اقدام کنید. در صورتی که موفق به اخذ ویزای دانشجویی شوید، قادر به تحصیل به صورت تمام وقت با اجازه کار به مدت 120 روز در سال خواهید بود.

اگر قبل از ورود به آلمان در دانشگاه پذیرفته شده‌ید، باید برای ویزای دانشجویی سه ماهه آلمان اقدام کنید، که می تواند ظرف سه ماه به اجازه اقامت دانشجویان آلمان تبدیل شود. برای اخذ این ویزا باید ثابت کنید که هم تمکن مالی و هم بیمه درمانی دارید. در برخی موارد، بسته به دانشگاهی که در آن پذیرفته شده‌اید، باید مدرک زبان آلمانی هم داشته باشید.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

آسان‌ترین روش برای مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج است؛ خصوصاً برای افرادی که قصد ادامه تحصیل نداشته و یا مهاجرت از طریق تخصص و کار برایشان امکانپذیر نیست. برای مهاجرت از طریق ازدواج، باید ویزای خاصی برای نامزد دریافت کنید. این ویزا برای ورود به کشور و ازدواج با یک شهروند یا ساکن کشور آلمان لازم است. بعد از آن در صورتی که 3 سال اقامت دائم داشته باشید، میتوانید برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید.

married

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

جالب است بدانید که ویزای خاصی برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به آلمان وجود ندارد. با این وجود، اداره اقامت آلمان یک ویزای 3 ساله برای کسانی که کمپانی خود را راه اندازی می‌کنند و یا در یک تجارت دیگر سرمایه گذاری میکنند، در نظر گرفته است.

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

در صورتی که در یک زمینه خاص تجربه و تخصص دارید، میتوانید از مهارت خود جهت ورود به آلمان استفاده کنید. برای مهاجرت از این طریق باید نسبت به اخذ یکی از انواع ویزای جستجوی کار، کارگران مهارت بالا و بلو کارت اقدام کنید. هر سال فهرست جدیدی از مشاغل مورد نیاز توسط آلمان ارائه می‌شود. معمولاً مشاغلی مانند مهندسی برق، مکانیک، پزشکی و … همیشه در اولویت بوده و مهاجر می‌پذیرند.

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

مهاجرت از این طریق، بدون شک بدترین شیوه مهاجرت است! تنها در صورتی موفق به انجام این کار می‌شوید که عضو سایر کشورهای اتحادیه اروپا نبوده و یا برای اخذ پناهندگی از کشورهای دیگر، اقدام نکرده باشید. در این صورت وارد پروسه اصلی پناهندگی شده و تا زمانی که اجازه ورود برای شما صادر شود، باید در یک فضایی به اندازه 6 متر مربع سکونت داشته باشید. تا آن زمان اجازه کار یا دریافت بیمه را نخواهید داشت.

Departing-amico

جدیدترین مقاله های مهاجرت به آلمان

آلمان

شرایط کلی تحصیل در آلمان

کشور آلمان در اروپای غربی و مرکزی قرار دارد. این کشور یکی از کشورهای صنعتی محسوب می شود و جزء کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز

آلمان

شرایط و مزایای کار در آلمان

متقاضیانی که به کار در این کشور علاقه مند هستند می توانند با استفاده از روش های گوناگونی برای کار در آلمان اقدام کنند، یکی