شرایط مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف آپدیت 2023

یکی از تاثیرگذارترین مراحل زندگی هر فرد دوره‌ی تحصیل اوست که تاثیر بسیاری بر آینده و مسیر زندگی وی دارد. به دلیل شرایط کنونی ایران بسیاری از دانشجویان و حتی دانش‌آموزان تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. اما از آنجایی که مسیر مهاجرت برای همه‌ی افراد به ویژه ایرانی‌ها دشواری‌ها و پیچیدگی‌هایی دارد نیاز است فردی که تصمیم به مهاجرت تحصیلی دارد، اطلاعات اولیه‌ای داشته باشد تا با دیدی شفاف‌تر عمل کند.

از سختی‌های مسیر مهاجرت می‌توان به برنامه‌ریزی زمانی، آماده سازی مدارک، انتخاب رشته، رزومه و ایجاد پورتفولیو مؤثر و انتخاب مقصد و مراکز دانشگاهی اشاره کرد. اینها مواردی هستند که با کوچکترین اشتباه یا انتخاب نامناسب و زمانبندی غلط به سادگی منجر به ثمر نرسیدن و یا به دست آوردن نتیجه‌های نامناسب خواهند شد. در بعضی موارد این موانع آنقدر زیاد هستند که می‌تواند فرد را ناامید و منصرف کند. یکی از این دشواری‌ها هزینه‌های مهاجرت است؛ به فرد از هر درگاهی قیمت متفاوتی داده می‌شود. مبالغ جزئی و کلی‌ای که بسیاری از افراد را در اول مسیر ناامید می‌کند.

تیم مجرب کوچینگ میزان اهمیت و سختی‌های مقصد و مسیر را می‌داند و با توجه به آن شما را راهنمایی می‌کند. انتخاب مقصد مناسب و روش درست برای مهاجرت، پاسخ دادن به جزئی‌ترین سؤالات و دغدغه‌ها، ارائه‌ی ریزهزینه‌ها و … تنها بخشی از خدماتی است که مؤسسه‌ی ما به شما ارائه می‌دهد.

وجه تمایز مؤسسه‌ی کوچینگ با سایر مؤسسات مشابه این است که مشاوران ما علاوه بر تسلط داشتن در امور مهاجرتی، در شاخه‌های مربوط به تحصیل فرد متخصص هستند. این مشاوران با دانش تخصصی خود به شما کمک خواهند کرد که پورتفولیویی خلاق و موثر و رزومه‌ای درست و منظم داشته تا آن را در وبسایت مختص خود که برای شما می‌سازند ارائه دهید.

ما قصد داریم زمانی را که برای مهاجرتتان میگذرانید یک دوره‌ی آموزشی و تحصیلی حرفه‌ای برای شما باشد تا به وسیله آن با بسیاری از روش‌های صحیح و کاربردی و روند کاری و تحصیلی دانشجویان خارج از ایران آشنا شوید.

خدمات ویژه کوچینگ:

* تحلیل، جمع‌آوری و ساخت پورتفولیو حرفه‌ای و کاربردی برای متقاضیان هنر و معماری

* تهیه و تدوین رزومه و استیتمنت‌های (بیانیه‌ها) مورد نیاز برای مهاجرت

* ترجمه حرفه‌ای و تخصصی متون ویژه هنر و معماری از جمله استیتمنت پروژه‌ها، انگیزه‌نامه، آرتیست استیتمنت و بیوگرافی

* ساخت وب‌سایت شخصی برای متقاضی

* اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های آمریکا، کانادا و اروپا

* مشاوره و طبقه‌بندی مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی

مزیت های مهاجرت تحصیلی چیست؟

آموزش عالی

موقعیت شغلی

افزایش کیفیت زندگی

مهاجرت در سن کم

بهترین زمان مهاجرت تحصیلی

بهترین زمان مهاجرت تحصیلی بستگی به سن فرد و قوانین کشوری که برای مهاجرت انتخاب کرده است، دارد.  هرچه سن فرد پایین‌تر باشد می‌تواند راحت‌تر مهاجرت نموده و مشغول تحصیل در کشور مد نظر خود شود. همچنین یکی از والدین خود را به عنوان همراه و حامی در کشور مقصد همراه خود داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که تنها به یک نفر از والدین دانش‌آموز ویزای گاردین یا ویزای همراه تعلق میگیرد. والد دیگر میتواند نوع دیگری از ویزاها مانند ویزای کاری یا تحصیلی را اخذ کند و به خانواده خود ملحق شود.

* برای تحصیل در دوره‌های آکادمی بهتر است دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام به مهاجرت تحصیلی نماید. چرا که دوران تحصیل در دوره کارشناسی طولانی‌تر است و ممکن است این مدت طولانی تنهایی و دور بودن از خانواده باعث آزردگی خاطر دانشجو شود و همچنین هزینه تحصیل در دوران کارشناسی بسیار زیاد و فاقد کمک هزینه تحصیلی است.

اما برای دانشجویان ارشد و دکترا فرصت‌های شغلی بسیاری پس از فارغ‌التحصیل شدن فراهم خواهد شد و مهمتر از همه در اغلب دانشگاه‌ها اسکالرشیپ‌ها و فاندهای (کمک هزینه‌های تحصیلی) بسیاری برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود.

مهاجرت تحصیلی

کدام کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنید؟

مهاجرت تحصیلی

برای برخی افراد، کشوری که در آن تحصیل می‌کنند مهم است و برای بعضی دیگر، رشته تحصیلی اهمیت بیشتری دارد. مثلا کشور اسپانیا، هم از نظر هزینه‌های تحصیلی مقرون به صرفه است و هم جای زیبایی برای زندگی می‌باشد. اما برای تحصیل در برخی رشته‌ها در مقایسه با آمریکا که در بسیاری از شاخه‌ها معتبرترین دانشگاه‌ها را دارد، مناسب نباشد.

آیا برای شما تحصیل در هر رشته‌ای در یک دانشگاه خاص ارجحیت دارد یا تحصیل در رشته‌ای خاص که دانشگاه‌های مختلف آن را ارائه می‌دهند.؟! اینجاست که مشخص کردن اولویت‌ها در مهاجرت تحصیلی یک گام دیگر شما را به جلو می‌برد. توصیه می‌کنیم در این زمینه با افراد با تجربه از جمله کارشناسان گروه مهاجرتی کوچینگ مشورت کنید چرا که با در نظر گرفتن تمام شرایط مالی، سیاسی، اجتماعی و علاقه شما بهترین پیشنهادها و گزینه‌های مهاجرتی را به شما معرفی خواهند کرد. توجه داشته باشید که انتخاب کشور مقصد یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای مهاجرت است.

مقالات مهم مهاجرت تحصیلی

تفاوت آزمون تافل و آیلتس

IELTS و TOEFL محبوب‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی استاندارد در جهان هستند. در این بخش تفاوت بین آزمون تافل و آیلتس، بهتر با بدتر بودن هرکدام از آنها و ساده یا سخت بودنشان صحبت می‌کنیم:

از لحاظ ساختار آزمون، تفاوت بین تافل و آیلتس نزدیک بسیار کم است. هر دو آزمون تافل و آیلتس به 4 بخش تقسیم می‌شوند: نوشتن، گوش دادن، صحبت کردن و خواندن.

تافل معمولاً حدود 4 ساعت طول می‌کشد، در حالی که IELTS کمتر از آن یعنی حدود 2 ساعت و 45 دقیقه است. تافل توانایی داوطلبان را در استفاده‌ی کاربردی انگلیسی امریکایی می‌سنجد و آزمون آیلتس انگلیسی را با چهارچوبی بین المللی سنجیده و نتیجتاً روزبه‌روز به محبوبیت آن افزوده شده و مراکز بیشتری (حتی ایالات متحده آمریکا) این مدرک را می‌پذیرند. اشتباه عوام در بخش مهارت شنیداری IELTS Listening  این است که چون آزمون توسط مراکز انگلیسی تهیه می‌شود، فکر می‌کنند لهجه‌ی این بخش British است در حالی که اینطور نیست و در این آزمون از لهجه‌های مختلف انگلیسی استفاده می‌شود.

هنگامی که فرمت آزمون آیلتس را با تافل مقایسه کنید، تفاوت‌هایی مشاهده خواهید کرد. تافل تنها موضوعات آکادمیک را پوشش می‌دهد، اما آیلتس آزمون جنرال و آکادمیک را ترکیب می‌کند. به صورت کلی آیلتس آزمونی است که به دنیای واقعی نزدیک‌تر است. تفاوت تافل و آیلتس کاملاً به نیاز شما بستگی دارد. با این حال، هر دو آزمون دقیق هستند، اعتبار بالایی دارند و در بسیاری از نقاط جهان قابل امتحان و ارائه دادن‌اند. اگر می‌خواهید بین این دو آزمون یکی را انتخاب کنید، بهتر است ابتدا برنامه‌ی خود را مشخص کنید. اگر می‌خواهید وارد یک دانشگاه شوید یا برای یک کشور مشخص اقامت بگیرید، بهتر است با مسئول مراحل این کار مشورت کنید. پس از این، مهم ترین نکته تمرین و میزان توانایی شماست.

ielts

سوالات پرتکرار مهاجرت تحصیلی

در این قسمت سوالات پر تکرار که در مسیر مهاجرت تحصیلی برایتان پیش می‌آید را گردآوری کرده‌ایم چنانچه سوال شما در لیست زیر وجود ندارد با مشاورین ما تماس بگیرید.

۱. بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی کدام است؟

پاسخ این سؤال ارتباط مستقیم با رشته‌ای دارد که قصد تحصیل در آن را دارید. ممکن است شرایط هرکشور از نظر سطح علمی و فاندی که تعلف می‌گیرد برای هر رشته متفاوت باشد. اما به طور کلی کشورهای سوئیس، اتریش، هلند و آمریکا و کانادا برای تحصیل و رفاه اجتماعی اوضاع خوبی دارند. آلمان، کانادا، اتریش، دانمارک، نروژ و سوئیس از کشورهایی هستند که علاوه بر سطح علمی مناسب، شرایط خوبی نیز برای پس از تحصیل در اختیار فارغ التحصیلان قرار می‌دهد. کشورهای انگلیس، کانادا، ایتالیا، آلمان، استرالیا، روسیه و فرانسه برای متقاضیان تحصیل در رشته‌ی هنر شرایط خوبی فراهم کرده‌اند. برای متقاضیان رشته‌های مهندسی نیز کشورهای امریکا، کانادا، آلمان و ... نیز انتخاب مناسبی هستند. برای تحصیل پزشکی نیز بهترین کشورهای ترکیه، روسیه، انگلیس، جمهوری چک، فرانسه، اسپانیا و ... می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند. امریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه، استرالیا، کانادا و ترکیه نیز برای تحصیل در رشته‌های علوم انسانی سطح بالایی دارند.

۲. کدام رشته‌ها برای تحصیل در خارج از کشور مناسب هستند؟

این موضوع هم البته به مسائل فراوانی نظیر سن و جنسیت، کشور مقصد و مقطع تحصیلی مرتبط است. اما به طور کلی عموماً به رشته‌های زیرشاخه‌ی تجارت، وکالت، پزشکی و مهندسی علاوه بر امکان تعلق گرفتن فاند مناسب، شرایط کاری خوبی هم پس از تحصیل مهیا است.

۳. برای مهاجرت تحصیلی کدام کشور سختگیری کمتری دارد؟

پاسخ این سؤال با توجه به آمار دانشجویان ورودی به کشورها و در نظر گرفتن شرایطی مانند کوتاه بودن پروسه‌ی دریافت پذیرش، سختگیری کمتر، کم هزینه بودن تحصیل و زندگی و مواردی از این قبیل داده می‌شود. که البته لازم به ذکر است که منظور از راحتی پذیرش، طی نکردن پروسه‌های دریافت پذیرش نیست. کشورهایی نظیر مالزی، ایتالیا، آلمان، ایرلند، نیوزلند، سنگاپور، هنگ کنگ، چین، هند، استرالیا و حتی کانادا این شرایط را به طور نسبی دارا هستند. ضمن اینکه توجه داشته باشید میزان سختگیری برای گرفتن دانشجو در هر مقطع و هر رشته بسیار متفاوت است.

  • یادگیری زبان خارجه؛ در اولویت برنامه های خود، یادگیری زبان خارجه و کسب نمره مطلوب در آزمون های تافل، آیلتس و … را قرار دهید.
  • جستجوی اطلاعات لازم برای؛
  • روش مهاجرتی مناسب؛ اگر برای مهاجرت، کشور قطعی را انتخاب نکرده و نمی دانید که با کدام روش مهاجرتی اقدام نمایید، بهتر است ابتدا مدت زمانی را صرف جستجو و بررسی منابع اطلاعاتی موجود نمایید. این اطلاعات می تواند از طریق سایت های مهاجرتی معتبر، اقوام و آشنایان خیلی نزدیک که تجربه مهاجرت داشته اند و موارد دیگر، جمع آوری گردد. ابتدا به نیازها و اهداف خود از مهاجرت بپردازید. اگر برای تحصیل، یافتن شغل بهتر، زندگی در شرایط اجتماعی یا فرهنگی خاص و موارد دیگر مهاجرت می کنید، پس روشی را انتخاب کنید که با شرایط مالی، سنی و روحیات شما سازگاری نزدیک تری داشته باشد.
  • کشور مقصد مناسب؛
  • با توجه به روش انتخابی خود، کشوری را پیدا کنید که در آن زمینه بهترین خدمات را به مهاجران و متقاضیان اقامت ارائه می دهد. مثلاً کشوری که برای سرمایه گذاری بهتر است و یا کشوری که از نظر هزینه های تحصیلی و زندگی برای دانشجویان به صرفه تر است و موارد مشابه دیگر… . شرایط کشورها را با یکدیگر مقایسه کنید و گزینه های نامناسب را حذف کنید تا به انتخاب های محدودتری برسید.
  • برنامه ریزی دقیق برای مقدمات مهاجرت؛

درمورد همه اقدامات اداری و مدارکی که باید تهیه و ترجمه شوند تحقیق کنید. معمولاً فرم های مربوطه را بر روی سایت های مهاجرت رسمی سازمان های مربوطه خواهید یافت. سعی کنید حتی الامکان تمام مدارک لازم را جمع آوری نمایید تا مجبور به تصحیح پرونده نباشید.

یک جدول برای خود تنظیم نمایید و تمام مراحل مانند انگشت نگاری، تحویل مدارک، مراجعه به سفارت وسایر مراحل را با جزئیات ریز هرکدام در جدول نوشته و درمورد زمان بندی قانونی انجام هر مرحله پرسش و جستجو نمایید.

  • مسائل مربوط به بعد از مهاجرت؛ پیش بینی و تحقیق درباره اقدامات بعد از مهاجرت و کارهای لازم هنگام ورود به کشور مقصد و همچنین آموزش قوانین و اطلاعات مربوط به کشور مقصد برای داشتن یک رابطه اجتماعی آرام و بدون مشکل.

۴. هزینه‌ی تحصیل در خارج از کشور چقدر است؟

پاسخ این سؤال نسبت به سؤالات پیشین بسیار دشوارتر است؛ چراکه به موارد بسیاری بستگی دارد. مواردی مانند کشور مقصد، رشته‌ی تحصیلی، نحوه‌ی اقدام کردن، دانشگاه مورد نظر، نوع پذیرش گرفتن و بسیاری از موارد دیگر. بنا بر این دادن پاسخ کلی به این سؤال امکان پذیر نیست. اما باید بدانید حتی با دریافت بورس تحصیلی کامل مهاجرت تحصیلی برای شما هزینه‌هایی مانند هزینه‌ی شرکت در آزمون‌های زبان، ارسال مدارک برای گرفتن پذیرش، بلیط هواپیما و مواردی از این قبیل به دنبال خواهد داشت.

هنگامی که متقاضی، آگاهی و اطلاعات کافی در زمینه دانشگاه های معتبر و نیز روند مهاجرت تحصیلی را نداشته باشد، معمولاً تمام امور مربوط به انتخاب دانشگاه و ارسال درخواست پذیرش را به موسسات مهاجرتی می سپارد. در این صورت، دو حالت وجود دارد؛ اگر موسسه اعزام دانشجو، دارای مجوز رسمی بوده و فعالیت مجاز داشته باشد، تا حدی می توان منتظر نتایج معقول تری بود. چنین موسساتی، روند قانونی و عادی را طی کرده و بنا بر شرایط مالی و سابقه تحصیلی و نمرات شما، در بین لیست دانشگاه های موجود گزینه مناسب را انتخاب کرده و درخواست پذیرش تحصیلی ارسال می کنند و برگه پذیرش نهایی به احتمال زیاد قابل اعتماد خواهد بود.

شما میتوانید از طریق لینک روبه‌رو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه وقت مشاوره دریافت نمایید.

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

برای دریافت اطلاعات فرم زیر را پر کنید