وکیل مهاجرت کیست

فهرست مطالب

شخصی که به شما کمک می‌کند که برای مهاجرت تصمیم درستی بگیرید و در روند مهاجرت شما را راهنمایی می‌کند، الزاماً وکیل مهاجرت نیست. بلکه وکیل مهاجرتی مانند وکلای هر حوزه‌ی دیگر باید علاوه بر خبره بودن درمورد مسائل مهاجرتی، مدرک وکالت نیز داشته باشد و بدون آن _و چنان که بسیاری از مؤسسات مهاجرتی_ به اشتباه نام مشاوران این امر را وکیل مهاجرتی می‌گذارند اشتباه است. برای ارتباط با یک وکیل مهاجرتی ابتدا باید به صحت ادعای وکالت او پی ببرید و این امر با دیدن پروانه‌ی وکالت او قابل تصدیق است.

مزایای وکیل مهاجرت

خدمات وکیل مهاجرتی خدمتی از پیش تعیین شده نیست، اما بدیهی است که کسی که برای مهاجرت به وکیل مراجعه می‌کند از او انتظاراتی دارد و می‌خواهد آن انتظارات برآورده شود. بیشتر افراد در پی یافتن وکیل مهاجرتی در تهران هستند، اما چنانکه واضح است یافتن یک وکیل مهاجرتی در اصفهان یا استخدام وکیل مهاجرتی در شیراز نیز امکان‌پذیر است. فقط کافی است اعتبار آن شخص را سنجیده و او را برای امور وکالتی خود استخدام کنید.

یک وکیل به کلیت حقوق و قوانین کشور خود مسلط است، اما بهترین وکیل مهاجرت، کسی است که تخصص او تنها در زمینه‌ی مهاجرت به کشورهای دیگر باشد.

یک وکیل مهاجرت سعی می‌کند اطلاعات بین‌المللی خود در حوزه‌ی مهاجرت را تا حد امکان در اختیار موکل خود قرار داده و او را برای بهترین تصمیم و اقدام راهنمایی کند. برای مثال وکیل مهاجرتی استرالیا به موکل خود کمک می‌کند که  بهترین راهکار برای مهاجرت به استرالیا را بیابد و از مزایا و معایب راهکار مد نظر خود آگاه شود. یا وکیل مهاجرتی انگلستان، متقاضی را از میزان مالیات بر درآمد، نحوه‌ی راه اندازی یک کسب و کار، قوانین مربوط به بیمه و مسکن مطلع می‌کند تا موکل او درگیر ابهاماتی که در این مسیر از شروع تا پایان با آن درگیر است، نشود.

خدمات وکیل مهاجرتی چیست؟

فرض کنید برای مهاجرتتان به آلمان وکیل مهاجرتی آلمان را استخدام کرده‌اید. در ابتدا باید بدانید آنچه از او توقع دارید باید چه چیزی باشد؟

 • وکیل مهاجرت باید به زبان‌ انگلیسی و یا زبان کشوری که در آن حوزه فعالیت دارد مسلط باشد.
 • او باید روابطی خارجی برای انجام مذاکرات مربوطه داشته باشد.
 • داشتن مهارت سخن گفتن و سایر مهارت‌های ارتباطی وکیل مهاجرت اهمیت زیادی دارد.
 • مهم است که وکیل شما بتواند اسناد و مدارکی که برای انجام مبادلات قانونی خارجی نیاز دارید را تنظیم کرده و ارائه دهد.
 • او باید به کلیه‌ی قوانین بین‌المللی واقف باشد و خود را به‌روز نگاه دارد.
 • در صورت لزوم وکیل مهاجرتی شما باید بتواند با سازمان‌های بین‌المللی ارتباط برقرار کند.
 • اگر پرونده‌ی مهاجرت متقاضی با شکست روبرو شد، وکیل باید بتواند درخواست بررسی قضائی ارائه داده و نسبت به رأی صادر شده اعتراض کند.

نقش وکیل مهاجرتی

شاید بپرسید مثلاً یک وکیل مهاجرتی کانادا می‌تواند برای مهاجرت کاری من چه اقدامی انجام دهد؟

پاسخ ساده است؛ وکیل مهاجرتی شما علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، می‌تواند در صورت نیاز در دادگاه از برنامه‌های شما دفاع کند. او می‌تواند از سوءاستفاده‌ی افراد سودجو از شرایط شما جلوگیری کرده و روند کاری شما را تسریع و تسهیل کند. وکیل در بسیاری از موارد به جای متقاضی جلو رفته و او را از تنش‌ها و آسیب‌های ممکن دور می‌سازد. از دیگر نقش‌های یک وکیل مهاجرتی خوب می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • تکمیل صحیح کلیه فرم‌ها
 • ارائه کامل مدارک و نداشتن کسر مدرک
 • به کار بردن صحیح اصطلاحات حقوقی هنگام مکاتبه با سفارت یا اداره‌ی مهاجرت
 • وجود یک آدرس مشخص برای مکاتبات که با تغییر آدرس شخصی متقاضی تغییر نمی‌کند
 • اطلاع رسانی لازم به شما در خصوص نحوه‌ی شرکت در مصاحبه
 • دفاع از شما در دادگاه در صورتی که پرونده شما به مشکل برخورد کند.

توجه داشته باشید در صورتی که در روند کاری شما اخلالی پیش آمد و وکیل مجبور به دفاع شد احتمال دریافت حق الزحمه‌ی اضافه وجود دارد. اگر با این موضوع مشکلی دارید در ابتدای امر آن را با وکیل در میان بگذارید.

چگونه وکیل مهاجرت پیدا کنم؟

پاسخ این پرسش دشوار نیست؛ زیرا برای یافتن وکیل مهاجرت ابتدا باید از افرادی که پیش از شما به وکیلی مراجعه کرده‌اند، سراغ بگیرید و سپس از طریق سرچ کردن در اینترنت به لیستی برسید. پس از این مقطع باید لیست خود را با مراجعه‌ی حضوری بررسی کرده و از صحت اطلاعات داده شده در فضای مجازی مطلع شوید. همانطور که در بالا نیز اشاره شد باید توجه کنید فردی که مدعی وکالت مهاجرت است، آیا مدرک معتبری از سازمان وکلا دارد یا خیر. در صورت ارائه ندادن این مدرک به هیچ عنوان نباید به آن شخص اعتماد کرد و در صورت ارائه شدن هم سعی کنید از صحت و سابقه‌ی آن شخص باخبر شوید.

پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب یک وکیل مهاجرت در غیر از شهر خود، حتماً لااقل یک بار جلسه‌ای حضوری با آن شخص داشته باشید.

پس از اطمینان یافتن از این موارد، با وکیل خود قراردادی نوشته و وظایف و حقوق او را گوشزد کنید.

شما میتوانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.
پیشنهاد میکنم این مقالات را هم بخوانید
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

برای دریافت اطلاعات فرم زیر را پر کنید