,

شرایط ویزا تحصیلی در کانادا (استادی پرمیت)

فهرست مطالب

یکی از بهانه‌های رایج برای ورود به خاک یک کشور خارجی و شروع زندگی در آن ناحیه دریافت پذیرش تحصیلی از طرف یکی از دانشگاه‌های آن کشور است. البته باید توجه داشته باشید که داشتن پذیرش از یک دانشگاه به تنهایی برای اجازه‌ی ورود کافی نیست. پذیرفتگان دانشگاهی برای مثال در کشور کانادا تنها در صورت دریافت ویزا تحصیلی کانادا یا همان استادی پرمیت(study permit) و یا ویزاهای مشابه اجازه‌ی سفر و اقامت بیش از 6 ماه را خواهند داشت.

چرا مهاجرت به کانادا؟

شباهت زیاد سیاست‌های منطقه‌ای و شرایط کشور کانادا به کشور آمریکا آن را تبدیل به گزینه‌ای جایگزین برای مهاجرت کرده است. این کشور آب و هوای سردتری نسبت به آمریکا دارد ولی انگلیسی زبان بودن و سیاست مهاجر پذیری آن افراد را بر آن داشته که به بررسی شرایط ویزا تحصیلی در کانادا و حتی ویزاهای کاری بپردازند.

سرعت بیشتر دریافت ویزای تحصیلی کانادا نسبت به دیگر روش‌های رایج داوطلبان مهاجرت زیادی را امروزه به سمت و سوی ادامه‌ی تحصیل در این کشور جذب کرده است. از دلایل مهم دیگری که مخاطبان را به سمت این کشور سوق می‌دهد اجازه‌ی کار در حین تحصیل هم برای دانشجو و هم برای همراه اوست. این امکان به دانشجو اجازه خواهد داد همزمان با تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی به کاری متناسب با پیش زمینه‌ی خود برای کسب درآمد مشغول شود. این دسته از دلایل، به تنهایی کافی است تا به وسیله‌ی آن شما را به فکر فراهم کردن شرایط ویزا تحصیلی در کانادا بیاندازیم.

چرا کشور کانادا برای تحصیل انتخاب ماست؟

در چندین سال گذشته با استقبال دانشجویان متعدد نسبت به مهاجرت و یا ادامه‌ی تحصیل در کشورهای پیشرفته روبرو بودیم که کشور کانادا میزبان جمع زیادی از این دانشجویان بوده است. چرا که مزایای تحصیل در این کشور آن را در جایگاه سوم کشورهای مقصد مهاجران قرار داده است. کافی است مزایای تحصیل و اخذ ویزا تحصیلی کانادا را بررسی کنیم تا سر نهان آن را دریابیم.

 • تنوع بالای برنامه‌های مهاجرتی، در برگیرنده‌ی افراد با شرایط، تحصیلات و ساکن کشورهای متفاوت
 • اجازه‌ی اشتغال به کار برای همسر فرد متقاضی ویزا تحصیلی کانادا به عنوان همراه
 • اجازه‌ی برخورداری از امکان تحصیل رایگان برای فرزندان کمتر از 18 سال فرد متقاضی ویزا تحصیلی کانادا
 • احتساب سال‌های تحصیل فرد هنگام دریافت تابعیت کانادا
 • تبدیل ویزای کاری تنها پس از دو سال کار به اقامت دائم
 • امکان اختصاص 20 ساعت در هفته به کار همزمان با تحصیل در کانادا
 • سهولت تبدیل ویزا تحصیلی کانادا به ویزای کاری پس از دریافت مدرک
ویزا تحصیلی کانادا

چگونه برای ویزا تحصیلی کانادا اقدام کنیم؟

قبل از هرچیز باید در نظر بگیریم که ویزا تحصیلی کانادا به چه کسانی تعلق می‌گیرد. به طور کلی در صورتی که هر فرد با سن بالای 18 سال برای گذراندن دوره‌های آموزشی به مدتی بیش از شش ماه برای حضور در این کشور نیاز به دریافت ویزای تحصیلی دارد. این افراد قادر هستند با داشتن حداقل مدرک دیپلم برای تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام کنند.

اما این ویزا به چه کسانی تعلق خواهد گرفت؟ این نکته موضوعی است که افراد زیادی را سال‌ها در صف سفارت نگه داشته است. با اشراف به این مسئله می‌توانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

1. تسلط کامل به زبان انگلیسی و داشتن مدارک معتبر و مطابق با استاندارد‌های کانادا

2. داشتن نامه‌ی پذیرش قطعی از یکی از دانشگاه‌های انگلیسی زبان و مورد تایید اداره‌ی مهاجرت و شهروندی کانادا

3. عدم سوء پیشینه

4. داشتن دلایل منطقی برای بازگشت به کشور خود پس از تمام شدن دوره‌ی تحصیل

5. اثبات تمکن مالی از طرف خود یا یکی از اعضای خانواده برای تامین مخارج زندگی و تحصیل در کانادا

6. داشتن پاسپورت معتبر

با چه سنی می‌توان برای ویزا تحصیلی کانادا اقدام کرد؟

همانطور که همه می‌دانیم درس خواندن سن و سال نمی‌شناسد و هر فردی در هر سنی قادر به ادامه تحصیل و یا حتی آغار تحصیل می‌باشد. اما در صورتی که فرد قصد دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس و یا دانشگاه‌های کشوری مثل کانادا را داشته باشد در این صورت شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا در هر مقطع متفاوت خواهد بود.

به طور کلی می‌توانیم تحصیلات را به دو دسته‌ی زیر 18 سال و بالای آن تقسیم کنیم و متناسب با آن شرایط را مورد بررسی قرار دهیم.

• ویزا تحصیلی برای افراد زیر 18 سال

این دسته از افراد شامل کودکان 3 تا 18 سال می‌باشند که برای تحصیل در مقاطع پیش دبستانی، دبستان و دبیرستان الزام به دریافت ویزا دارند. مهم‌ترین نکته در چنین مواردی اثبات داشتن قیم در کشور کانادا خواهد بود که به چند صورت قابل اجراست.

 1. اثبات حضور اقوام یا آشنایی که از اقامت کانادا برخوردار بوده و توانایی حمایت از فرد را دارد.
 2. اخذ ویزای همراه برای یکی از والدین به عنوان قیم
 3. پذیرش و ثبت نام از طرف یکی از مدارس شبانه روزی کانادا

لازم به ذکر است که دریافت ویزای تحصیلی برای افراد زیر 18 سال نیازی به ارائه‌ی مدرک زبان ندارد.

• ویزا تحصیلی برای افراد بالای 18 سال

تفاوت این گروه از افراد آن است که حتما می‌باید مدرک دیپلم معتبر از نظر کشور کانادا داشته باشند. اما در خصوص شرایط سنی باید گفت محدودیت خاصی برای پذیرش دانشگاه و اقدام به ویزا تحصیلی در هر یک از مقاطع بعد از دیپلم وجود نخواهد داشت. حتی ممکن است دپارتمان دانشگاهی هنگام بررسی پرونده‌ی پذیرش شما اطلاعی از سن نداشته باشد. تنها جایی که نیاز به توضیح خواهید داشت در سفارت خواهد بود. این توضیح نیز در صورتی است که در بین مقاطع شما گپ تحصیلی مشهود و غیر منطقی از نظر آفیسر وجود داشته باشد که در این صورت لازم است با ارائه‌ی سابقه‌ی کار و یا ارائه‌ی توضیحاتی از این دست او را به لزوم و منطقی بودن این فاصله قانع کنید.

چه مدارکی برای اخذ ویزا تحصیلی کانادا الزامی است؟

پروسه‌ی دریافت ویزا تحصیلی کانادا نیز مانند هر پروسه‌ی اداری نیاز به فراهم کردن پیشنیازها و مدارکی است. تهیه‌ی این مدارک بیش از هر چیز وابسته به مقطع تحصیلی، رشته و دانشگاه شما خواهد بود. اما در این بین می‌توان مدارکی را بر اساس تجربه و به طور عمومی به عنوان مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا در نظر گرفت.

 1. مدارک هویتی، تنها ابزار معرفی قانونی شما
 2. پاسپورت معتبر با تاریخ اعتبار کافی، نشان دهنده‌ی تابعیت فعلی شما
 3. عکس پاسپورتی
 4. نامه‌ی گواهی دهنده‌ی عدم سوء پیشینه، اعتباری برای اعتماد به شما
 5. نامه‌ی گواهی دهنده‌ی تمکن مالی، اثبات توان پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در صورت عدم برخورداری از فاند
 6. نامه‌ی گواهی دهنده‌ی پذیرش قطعی از طرف دانشگاه درخواستی
 7. مدرک زبان معتبر از طرف اداره مهاجرت و شهروندی کشور کانادا برای مقاطع لیسانس به بالا، بسته به مقطع تحصیلی و رتبه‌ی دانشگاهی حداقل نمره متفاوت خواهد بود
 8. مدارک تحصیلی ترجمه شده‌ی رسمی از مقاطع قبلی همراه با ریز نمرات

این لیست ارائه شده موارد کلی و عمومی است که در مورد اکثر پرونده‌های مهاجرت تحصیلی صدق می‌کند. اما لازم به ذکر است که معتبرترین منبع برای کسب اطلاعات سایت دانشگاه اقدام شده و اداره‌ی مهاجرتی کانادا و سفارت است. چرا که در برخی موارد و رشته‌ها ارائه‌ی مدارک متفاوتی مثل معاینه‌ی پزشکی و یا برگه‌ی واریز شهریه در صورت عدم برخورداری از فاند نیز الزامی است. ! پس توجه داشته باشید ! که حتما منابع معتبر مربوط به خود را نیز چک کنید.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی چقدر است؟

اولین و مهم‌ترین سوالی که ذهن افراد در اولین مرحله از پروسه‌ی مهاجرت به خود مشغول می‌کند موضوع هزینه‌های آن است که در طبیعتا موضوع مهمی است. میزان پس انداز و مبلغی که شما هزینه می‌کنید ممکن است بر گزینه‌های انتخابی شما و نوع مهاجرت و حتی کشور انتخابی تاثیر بگذارد. بگذریم. این موضوع به اندازه‌ی خود در پروسه‌ی ویزا تحصیلی کانادا نیز تاثیر گذار است. به چه صورت؟ خواهیم گفت.

شما در طی جلسات سفارت باید به آفیسر ثابت کنید که چه از نظر فردی و یا از نظر خانواده توانایی پرداخت هزینه‌های مربوط به زندگی و تحصیل در کشور کانادا را خواهید داشت و از این نظر مشکلی برای شما در کشور مقصد پیش نخواهد آمد. این موضوع با تنها ارائه‌ی نامه‌ی معتبر تمکن مالی ممکن است. اثبات این موضوع برای ویزا تحصیلی کانادا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در صورت عدم اثبات پرونده‌ی او مردود اعلام خواهد شد.

میزان مبلغ تمکن مالی به میزان شهریه‌ی دریافتی دانشگاه شما خواهد داشت که برای مقاطع مختلف و رشته‌های متفاوت مبالغ مختلفی است. علاوه بر هزینه‌ی دانشگاه، هزینه‌ی زندگی در کانادا متناسب با استان اقامت و تعداد همراه‌ها نیز باید در نظر گرفته شود. معمولا این میزان برای یک سال در حساب شخصی فرد و یا کسی که مسئولیت تمکن مالی او را دارد باید به مدت حداقل 4 ماه وجود داشته باشد.

شرایط تمدید ویزا تحصیلی کانادا به چه صورت است و شامل چه کسانی است؟

گاهی اوقات و در بعضی از رشته‌ها مدت زمان استادی پرمیت و یا ویزا تحصیلی کانادا شما قبل از اتمام تحصیل تمام شود و یا دانشجو قصد ادامه‌‌ی تحصیل در رشته‌ی دیگر یا مقطعی بالاتر دارد. در این صورت دانشجو نیازمند تمدید ویزا تحصیلی خود را دارد. این بدین معنی نیست که در صورت اتمام زمان ویزا شما را به سرعت از کانادا بیرون کنند. رخ دادن چنین موضوعی در زمان تمدید ویزا تحصیلی و یا درخواست اقامت دائم ممکن است ایجاد مشکل کند.

توجه داشته باشید که حتما لازم نیست ماه آخر برای تمدید ویزا اقدام کنید چرا که از چندین ماه قبل نیز امکان ارائه‌ی درخواست تمدید ویزای تحصیلی را خواهید داشت پس همیشه در خصوص این موضوع هوشیار باشید .

ارائه‌ی درخواست تمدید ویزا برای تمامی افرادی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند و هنوز به زمان برای اتمام تحصیل خود نیاز دارند وجود دارد. تنها باید توجه کنند که تمدید ویزا و استادی پرمیت بیش از مدت زمان اعتبار پاسپورت نبوده و بنابرین تمدید آن را نیز باید در نظر داشته باشند.

و در نهایت…

پروسه‌ی مهاجرت تحصیلی همانطور که یکی از سریع‌ترین روش‌های اقدام برای مهاجرت است نیاز به رعایت نکات ریزی خواهد بود که ممکن است بر روند کار فرد در ادامه‌ی مسیر تاثیر گذار باشد. همراهی تیم کوچینگ در مسیر دریافت ویزا تحصیلی کانادا به شما این اطمینان را خواهد داد که تمامی جوانب کار در نظر گرفته خواهد شد. با سپردن این مسیر به تیمی حرفه‌ای خیال خود را از هرگونه نگرانی آسوده خواهید کرد.

شما میتوانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.
پیشنهاد میکنم این مقالات را هم بخوانید
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

برای دریافت اطلاعات فرم زیر را پر کنید